A Gain køber Netkoncepts softwareforretning

Softwareforhandleren A Gain køber Netkoncept Advisors softwareforretning inklusiv to medarbejdere. Som en del af betalingen overtager Netkoncept A Gains salg af datalagringsudstyr.

Artikel top billede

"Oprindelig var det her slet ikke tænkt som en byttehandel," fortæller Frank Mortensen, administrerende direktør for og stifter af A Gain.

Fokus på virksomhedens kerneforretning er motivationen bag den bytten forretningsområder, som Netkoncept Advisors og A Gain netop har gennemført.

Netkoncept, ejet af Asger Jensbys JMI Invest, sælger sin softwareforretning til A Gain inklusiv to medarbejdere, og som en del af betalingen overtager A Gain Netkoncepts storageforretning.

"Oprindelig var det her slet ikke tænkt som en byttehandel," fortæller Frank Mortensen, administrerende direktør for og stifter af A Gain.

Mistede LAR-status

Netkoncept mistede sin status som LAR-forhandler (Large Account Reseller er Microsofts højeste forhandler-certificering med ekstraordinært store krav til omsætning, certificeringer et cetera) sidste sommer og skulle tage stilling til, hvem der skulle overtage kunderne. Det endte med, at A Gain overtog de offentlige kunder, mens den norske forhandler Crayon overtog de private.

A Gain overtager med handelen også Netkoncept Advisors plads på den statslige indkøbsaftale SKI 2 og styrker dermed sine muligheder for salg til offentlige kunder over en bred kam.

"Vores mål har hele tiden været at fokusere på software, og flere har spurgt mig, hvorfor vi sælger storage. Det fortalte jeg Netkoncepts direktør Jesper Weng, og da viste det sig, at han var interesseret i at overtage den del af vores forretning," siger Frank Mortensen.

Prisen er en hemmelighed

Prisen vil han ikke sige noget om, men udover at Netkoncept har overtaget A Gains storageforretning sammen med den storageansvarlige Christian Piil har Frank Mortensen også måttet til lommerne.

"Jeg regner med at den del af Netkoncepts softwareforretning, som vi overtager, kan øge vores omsætning med 25 millioner kroner," siger Frank Mortensen.

Det vi er gode til

Fra Netkoncept fortæller administrerende direktør Jesper Weng om baggrunden for at sælge softwareforretningen til A Gain:

"Vores fokus i Netkoncept Advisors er på konsulentforretningen og rådgivning indenfor infrastruktur. Vi ønsker at differentiere os i markedet og overdragelsen af vores software til A Gain gør os i stand til at fokusere endnu kraftigere på det vi er gode til."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S