IBM afviser OS/2 som open source

IBM har ingen planer om at frigive det aldrende styresystem OS/2 som open source. Det er ellers brugernes ønske.

Artikel top billede

IBM havde store visioner for styresystemet OS/2. I dag er systemet så godt som uddødt, men udvikleren afviser alligevel gøre det tilgængeligt som open source.

IBM gør det klart, at der ikke er nogle planer om at frigive styresystemet OS/2, som selskabet udviklede i firserne sammen med Microsoft, som open source.

Det skriver underdirektør Yvonne M. Perkins fra IBM's Enterprise Platform Software-afdeling i et brev til svenske Kim Haverblad, der driver websitet OS/2 World.

Kim Haverblad har henvendt sig til softwaregiganten med underskriftsindsamling i ryggen, hvor cirka 3.500 brugere af styresystemet opfordrer IBM til gøre koden tilgængelig til frit brug.

Men det afviser IBM.

Overvejet adskillige gange

"Vi har overvejet at frigive OS/2 som open source adskillige gange, men på grund af en række forretningsmæssige, tekniske og juridiske grunde har vi besluttet ikke at gå videre med projektet," står der i brevet.

I stedet anbefaler repræsentanten fra IBM, at alle OS/2-brugere finder alternative systemer til deres it.

I det tilknyttede debatforum giver Kim Haverblad og andre brugere udtryk for deres skuffelse over IBM's beslutning.

"Det er dybt skuffende, men jeg tror, at IBM bare har valgt den nemme løsning og har brug for nogle gode argumenter for, hvorfor de skulle åbne koden," skriver han og tilføjer:

"Vi beder jo ikke IBM om at gøre al koden tilgængelig men kun de dele, som vi har brug for for at kunne forsætte med vores forskellige projekter."

Henvendelse er 2. forsøg

Underskriftsindsamlingen og det efterfølgende brev til IBM er OS/2 Worlds andet forsøg på at få IBM til at frigive OS/2 som open source.

Tilbage i 2005 tog OS/2-brugerne et tilsvarende initiativ. Underskriftsindsamlingen fik dengang støtte fra 11.613 personer.

I 2005 reagerede IBM slet ikke på brevet fra de mange brugere.

Men selvom IBM nu skriftligt har afvist brugernes ønske, afviser Kim Haverblad, at kampen nu er tabt.

"Vi har virkelig brug for, at Linux-miljøet støtter sagen, men de har brug for mere information om hvorfor, de skulle, og hvad de kan få ud af det. Det samme har IBM," skriver initiativtageren han.

"Selvom IBM endnu en gang har lukket døren for os, er det bare et spørgsmål om at finde de rigtige knapper, der kan åbne den."

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job