IBM afviser OS/2 som open source

IBM har ingen planer om at frigive det aldrende styresystem OS/2 som open source. Det er ellers brugernes ønske.

Artikel top billede

IBM havde store visioner for styresystemet OS/2. I dag er systemet så godt som uddødt, men udvikleren afviser alligevel gøre det tilgængeligt som open source.

IBM gør det klart, at der ikke er nogle planer om at frigive styresystemet OS/2, som selskabet udviklede i firserne sammen med Microsoft, som open source.

Det skriver underdirektør Yvonne M. Perkins fra IBM's Enterprise Platform Software-afdeling i et brev til svenske Kim Haverblad, der driver websitet OS/2 World.

Kim Haverblad har henvendt sig til softwaregiganten med underskriftsindsamling i ryggen, hvor cirka 3.500 brugere af styresystemet opfordrer IBM til gøre koden tilgængelig til frit brug.

Men det afviser IBM.

Overvejet adskillige gange

"Vi har overvejet at frigive OS/2 som open source adskillige gange, men på grund af en række forretningsmæssige, tekniske og juridiske grunde har vi besluttet ikke at gå videre med projektet," står der i brevet.

I stedet anbefaler repræsentanten fra IBM, at alle OS/2-brugere finder alternative systemer til deres it.

I det tilknyttede debatforum giver Kim Haverblad og andre brugere udtryk for deres skuffelse over IBM's beslutning.

"Det er dybt skuffende, men jeg tror, at IBM bare har valgt den nemme løsning og har brug for nogle gode argumenter for, hvorfor de skulle åbne koden," skriver han og tilføjer:

"Vi beder jo ikke IBM om at gøre al koden tilgængelig men kun de dele, som vi har brug for for at kunne forsætte med vores forskellige projekter."

Henvendelse er 2. forsøg

Underskriftsindsamlingen og det efterfølgende brev til IBM er OS/2 Worlds andet forsøg på at få IBM til at frigive OS/2 som open source.

Tilbage i 2005 tog OS/2-brugerne et tilsvarende initiativ. Underskriftsindsamlingen fik dengang støtte fra 11.613 personer.

I 2005 reagerede IBM slet ikke på brevet fra de mange brugere.

Men selvom IBM nu skriftligt har afvist brugernes ønske, afviser Kim Haverblad, at kampen nu er tabt.

"Vi har virkelig brug for, at Linux-miljøet støtter sagen, men de har brug for mere information om hvorfor, de skulle, og hvad de kan få ud af det. Det samme har IBM," skriver initiativtageren han.

"Selvom IBM endnu en gang har lukket døren for os, er det bare et spørgsmål om at finde de rigtige knapper, der kan åbne den."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S