Rejsekort-leverandør suspenderer aktiehandel

Rejsekort-leverandøren ERG har fået suspenderet handlen med selskabets aktier. ERG leverer rejsekort til både Stockholm og Göteborg, hvor installationerne også er plaget af problemer.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto

Leverandøren af rejsekort-løsninger, australske ERG, er så hårdt presset økonomisk, at selskabet selv har bedt om at få suspenderet handelen med sine aktier.

Udover den lokale kontrakt har ERG også tegnet kontrakter med Göteborg og Stockholm om levering af billeterings-løsninger.

ERG kaster aktie-håndklædet i ringen en uge efter, at regeringen i New South Wales i Australien opsagde sin kontrakt om levering af et chipkortsystem (Tcard), der minder om det danske Rejsekort. Opsigelsen af kontrakten blev begrundet med forsinkelser og elendig projektstyring.

Usikker fremtid for ERG

Ifølge The Australian forhandler ERG i øjeblikket med sine investorer om yderligere tilførsel af kapital, der kan sikre, at ERG Group kan fortsætte sin drift.

Det står ikke klart, hvor mange af ERG's investorer, der er parat til at pumpe flere penge ind i virksomheden, efter at tabet af regerings-kontrakten har efterladt et kæmpehul i selskabets forventede omsætning.

Sidste år havde ERG et underskud på 66 millioner kroner ud af en omsætning på godt en milliard kroner og siden 2002 har selskabet oparbejdet tab på i alt 2,7 milliarder kroner.

De fleste af disse tab stammer fra leveringsproblemer vedrørende Tcard-kontrakten (det australske Rejsekort) og store rejsekort-løsninger til blandt andet Beijing, San Francisco og her i Norden også Göteborg og Stockholm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S