Rejsekort-leverandør suspenderer aktiehandel

Rejsekort-leverandøren ERG har fået suspenderet handlen med selskabets aktier. ERG leverer rejsekort til både Stockholm og Göteborg, hvor installationerne også er plaget af problemer.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto

Leverandøren af rejsekort-løsninger, australske ERG, er så hårdt presset økonomisk, at selskabet selv har bedt om at få suspenderet handelen med sine aktier.

Udover den lokale kontrakt har ERG også tegnet kontrakter med Göteborg og Stockholm om levering af billeterings-løsninger.

ERG kaster aktie-håndklædet i ringen en uge efter, at regeringen i New South Wales i Australien opsagde sin kontrakt om levering af et chipkortsystem (Tcard), der minder om det danske Rejsekort. Opsigelsen af kontrakten blev begrundet med forsinkelser og elendig projektstyring.

Usikker fremtid for ERG

Ifølge The Australian forhandler ERG i øjeblikket med sine investorer om yderligere tilførsel af kapital, der kan sikre, at ERG Group kan fortsætte sin drift.

Det står ikke klart, hvor mange af ERG's investorer, der er parat til at pumpe flere penge ind i virksomheden, efter at tabet af regerings-kontrakten har efterladt et kæmpehul i selskabets forventede omsætning.

Sidste år havde ERG et underskud på 66 millioner kroner ud af en omsætning på godt en milliard kroner og siden 2002 har selskabet oparbejdet tab på i alt 2,7 milliarder kroner.

De fleste af disse tab stammer fra leveringsproblemer vedrørende Tcard-kontrakten (det australske Rejsekort) og store rejsekort-løsninger til blandt andet Beijing, San Francisco og her i Norden også Göteborg og Stockholm.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S