DR lancerer den første digitale tv-kanal

Danmarks Radio lancerer i morgen nyhedskanalen DR Update som den første nye kanal på det digitale sendenet.

Artikel top billede

Til november 2009 lukker det analoge sendenet herhjemme, og danskerne vil til den tid være overladt til at se fjernsyn baseret på det digitale sendenet.

I morgen kan de danskere, der har en digital dekoder til fjernsynet, begynde at se nyhedskanalen DR Update.

Danmarks digitale sendenet skal 12 år frem i tiden bestyres af en såkaldt gatekeeper, der udpeges af Radio- og tv-nævnet i løbet af marts måned i år.

Den første digitale

Ifølge DR bliver Update den første fjernsynskanal på det digitale sendenet, som bliver Danmarks bærende tv-infrastruktur, når det analoge net lukkes i november 2009.

"Vi er rigtig glade for at kunne tilbyde DR Update som digital tv-kanal - det er en klar styrkelse af vores nyhedstilbud. At levere nyheder til danskerne på alle relevante platforme og formater er selvfølgelig en kerneforpligtelse for DR," siger Lars Grarup, DR's mediedirektør.

Kanalen er blevet en realitet som en del af efterårets aftale om det digitale jordbaserede sendenet. Den aftale gav DR mulighed for at sende flere tv-kanaler til alle danskere. Efter DR Update følger blandt andet en børne-/historiekanal.

Koster ikke ekstra

DR Update kører også på internettet, hvor den lige som på fjernsynet leverer korte nyhedsindslag med løbende opdatering - og live nyhedsdækning ved vigtige begivenheder.

Den nye digitale kanal DR Update er en såkaldt 'must carry' kanal, der ikke koster noget ud over licensen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura