DR lancerer den første digitale tv-kanal

Danmarks Radio lancerer i morgen nyhedskanalen DR Update som den første nye kanal på det digitale sendenet.

Artikel top billede

Til november 2009 lukker det analoge sendenet herhjemme, og danskerne vil til den tid være overladt til at se fjernsyn baseret på det digitale sendenet.

I morgen kan de danskere, der har en digital dekoder til fjernsynet, begynde at se nyhedskanalen DR Update.

Danmarks digitale sendenet skal 12 år frem i tiden bestyres af en såkaldt gatekeeper, der udpeges af Radio- og tv-nævnet i løbet af marts måned i år.

Den første digitale

Ifølge DR bliver Update den første fjernsynskanal på det digitale sendenet, som bliver Danmarks bærende tv-infrastruktur, når det analoge net lukkes i november 2009.

"Vi er rigtig glade for at kunne tilbyde DR Update som digital tv-kanal - det er en klar styrkelse af vores nyhedstilbud. At levere nyheder til danskerne på alle relevante platforme og formater er selvfølgelig en kerneforpligtelse for DR," siger Lars Grarup, DR's mediedirektør.

Kanalen er blevet en realitet som en del af efterårets aftale om det digitale jordbaserede sendenet. Den aftale gav DR mulighed for at sende flere tv-kanaler til alle danskere. Efter DR Update følger blandt andet en børne-/historiekanal.

Koster ikke ekstra

DR Update kører også på internettet, hvor den lige som på fjernsynet leverer korte nyhedsindslag med løbende opdatering - og live nyhedsdækning ved vigtige begivenheder.

Den nye digitale kanal DR Update er en såkaldt 'must carry' kanal, der ikke koster noget ud over licensen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job