DR lancerer den første digitale tv-kanal

Danmarks Radio lancerer i morgen nyhedskanalen DR Update som den første nye kanal på det digitale sendenet.

Artikel top billede

Til november 2009 lukker det analoge sendenet herhjemme, og danskerne vil til den tid være overladt til at se fjernsyn baseret på det digitale sendenet.

I morgen kan de danskere, der har en digital dekoder til fjernsynet, begynde at se nyhedskanalen DR Update.

Danmarks digitale sendenet skal 12 år frem i tiden bestyres af en såkaldt gatekeeper, der udpeges af Radio- og tv-nævnet i løbet af marts måned i år.

Den første digitale

Ifølge DR bliver Update den første fjernsynskanal på det digitale sendenet, som bliver Danmarks bærende tv-infrastruktur, når det analoge net lukkes i november 2009.

"Vi er rigtig glade for at kunne tilbyde DR Update som digital tv-kanal - det er en klar styrkelse af vores nyhedstilbud. At levere nyheder til danskerne på alle relevante platforme og formater er selvfølgelig en kerneforpligtelse for DR," siger Lars Grarup, DR's mediedirektør.

Kanalen er blevet en realitet som en del af efterårets aftale om det digitale jordbaserede sendenet. Den aftale gav DR mulighed for at sende flere tv-kanaler til alle danskere. Efter DR Update følger blandt andet en børne-/historiekanal.

Koster ikke ekstra

DR Update kører også på internettet, hvor den lige som på fjernsynet leverer korte nyhedsindslag med løbende opdatering - og live nyhedsdækning ved vigtige begivenheder.

Den nye digitale kanal DR Update er en såkaldt 'must carry' kanal, der ikke koster noget ud over licensen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect