DR lancerer den første digitale tv-kanal

Danmarks Radio lancerer i morgen nyhedskanalen DR Update som den første nye kanal på det digitale sendenet.

Artikel top billede

Til november 2009 lukker det analoge sendenet herhjemme, og danskerne vil til den tid være overladt til at se fjernsyn baseret på det digitale sendenet.

I morgen kan de danskere, der har en digital dekoder til fjernsynet, begynde at se nyhedskanalen DR Update.

Danmarks digitale sendenet skal 12 år frem i tiden bestyres af en såkaldt gatekeeper, der udpeges af Radio- og tv-nævnet i løbet af marts måned i år.

Den første digitale

Ifølge DR bliver Update den første fjernsynskanal på det digitale sendenet, som bliver Danmarks bærende tv-infrastruktur, når det analoge net lukkes i november 2009.

"Vi er rigtig glade for at kunne tilbyde DR Update som digital tv-kanal - det er en klar styrkelse af vores nyhedstilbud. At levere nyheder til danskerne på alle relevante platforme og formater er selvfølgelig en kerneforpligtelse for DR," siger Lars Grarup, DR's mediedirektør.

Kanalen er blevet en realitet som en del af efterårets aftale om det digitale jordbaserede sendenet. Den aftale gav DR mulighed for at sende flere tv-kanaler til alle danskere. Efter DR Update følger blandt andet en børne-/historiekanal.

Koster ikke ekstra

DR Update kører også på internettet, hvor den lige som på fjernsynet leverer korte nyhedsindslag med løbende opdatering - og live nyhedsdækning ved vigtige begivenheder.

Den nye digitale kanal DR Update er en såkaldt 'must carry' kanal, der ikke koster noget ud over licensen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse