Webchamp: Hvad er god web-navigation?

Tags og anden indholdsbaseret navigation er ved at vippe de klassiske menupunkter af pinden på større hjemmesider, mener en Webchamp-dommer.

Artikel top billede

Hvornår har du sidst været på en hjemmeside og beundret navigationen på sitet? Ja, det sker ikke særlig tit, vel?

Men en bevidst opfattelse af navigationen er heller ikke meningen ifølge Claus Sølvsteen, dommer ved Computerworlds Webchamp 2008 konkurrence samt partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

"En af de tydeligste tendenser, vi ser på nettet lige nu, er, at brugerne på et site navigerer i indholdet – ikke via en fasttømret navigation. Det er blandt andet en af grundene til, at tag-baseret navigation vinder så stort indpas på hjemmesider i disse år," forklarer han.

Tags er udvalgte nøgleord, der typisk bliver vedhæftet en tekst, så en læser kan klikke sig videre inden for et emne. Men også links i teksten og relaterede historier er eksempler på navigation i indholdet i stedet for via de klassiske menupunkter.

Dertil skal der naturligvis tilføjes en søgemaskine, der kan give et interaktivt overblik over hjemmesiden.

Opdraget af Google

Indholdsrelateret navigation er især anvendeligt på større hjemmesider, hvor der er mange produkter, tekster og indhold at forholde sig til.

"Og brugerne er faktisk mere udholdende, end man lige skulle tro, når de leder efter indholdet. De er jo opdraget af søgemaskinen Google til at blive ved med at lede efter et specifikt emne, så længe de føler, at de er på rette vej," bedyrer Claus Sølvsteen.

Han vil dog ikke nødvendigvis fjerne menupunkterne fra en hjemmeside. Men menu-baren kræver ofte meget omhyggelig planlægning, før den virker optimalt.

"Når menpunkterne skal udformes, skal folkene bag hjemmesiden se på målgruppen ude fra – ikke indefra, som det alt for sker ofte sker. De skal simpelthen tage udgangspunkt i målgruppens behov for viden," forklarer han.
Fortsættes...

Pigerne oser - drengene vil have fakta

Trendsales.dk, rejseplanen.dk og bilbasen.dk er alle nominerede til Navigations-prisen i Computerworlds Webchamp 2008 konkurrence.

Og det overrasker ikke Claus Sølvsteen synderligt.

"Trendsales.dk er jo et rigtigt tøse-site, der på baggrund af de mange tags giver pige-målgruppen mulighed for at ose rundt længe på sitet og lede efter den helt rigtige påklædning.

Derimod er bilbasen.dk meget fakta-orienteret med en masse funktionaliteter, hvilket nok også passer bedre til deres kernebrugere," griner han.

Han fremhæver også på rejseplanen.dk, der har eksisteret i mange år.

"Man skal dog ikke lade sig snyde af den lange levetid, for sitet forandrer sig jo lidt hele tiden. Når folkene bag rejseplanen.dk kun skruer en anelse på brugergrænsefladen, kan brugerne følge med.

Men samtidigt kan designerne også se, hvilke tiltag der virker godt på brugerne, og det er jo en smart måde at designe på i stedet for at bygge et helt site op fra bunden med risiko for, at det ikke virker," afslutter han.

Computerworlds Webchamp bliver kåret onsdag 27. februar, 2008, i Bella Center i København på ICT Trade Show.

Du kan stadig nå at tilmelde dig til konferencen. der bliver afviklet parallelt med ITC Easy Fair 2008 and Internet Expo 2008 - to udstillinger med alt det nye, der er på vej, som du også får adgang til.

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S