Webchamp: Her er Danmarks bedste hjemmeside

Computerworld har netop kåret de fem stærkeste Webchamps i Danmark. Se alle vindere her.

Artikel top billede

Den store triumfator i Computerworlds Webchamp-konkurrence blev it-chef Hanne Brandt fra ejendomsmægler-selskabet Home.

Hun er nemlig udråbt som samlet vinder af titlen Webchamp 2008 ved Webchamp-konferencen, der finder sted netop nu i Bella Center.

Hanne Brandt kan udover titlen som samlet Webchamp bryste sig med titlen vinder i Webchamp-kategorien produktpræsentation, hvor hun sejrede over tøjfirmaet Bonaparte.

"Home har klart den mest gennemgående og detaljerede løsning på udfordringen med at lokke og fastholde folk på websitet. Hjemmesiden er smukt udført fra A til Z," lyder det fra Webchamp-dommer Claus Sølvsteen, partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co, i sin begrundelse for at pege på Home som samlet vinder.

Også Lisbeth Thorlacius, som til dagligt er lektor på RUC's Institut for Kommunikation, Virksomhed og Informationsteknologier, er meget imponeret over, hvordan Home arbejder med den visuelle præsentation på hjemmesiden.

"Home vægter kvaliteten af billedsiden, som er yderst vigtig for denne genre af website. De er eksperimenterende og nytænkende forhold til at inddrage brugeren interaktivt med henblik på, at de kan indrette deres fremtidige bolig," forklarer dommer hun i sin begrundelse.

Se videoer med alle vinderne

Udover Hanne Brandt hos Home blev der uddelt fire Webchamp-titler til vinderne i konkurrence-kategorierne dialog, e-handel, forståelighed og navigation.

Se alle vinderne her:
Webchamp i Dialog: Per Ladegaard, Nykredit

Webchamp i e-handel: Charlotte Munk Thalund, Telmore

Webchamp i Navigation: Birgitte Woolridge, Rejseplanen

Webchamp i forståelighed: Bjarne Siewertsen, DMI

Årets Webchamp 2008: Hanne Brandt, Home

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest