Webchamp: Her er Danmarks bedste hjemmeside

Computerworld har netop kåret de fem stærkeste Webchamps i Danmark. Se alle vindere her.

Artikel top billede

Den store triumfator i Computerworlds Webchamp-konkurrence blev it-chef Hanne Brandt fra ejendomsmægler-selskabet Home.

Hun er nemlig udråbt som samlet vinder af titlen Webchamp 2008 ved Webchamp-konferencen, der finder sted netop nu i Bella Center.

Hanne Brandt kan udover titlen som samlet Webchamp bryste sig med titlen vinder i Webchamp-kategorien produktpræsentation, hvor hun sejrede over tøjfirmaet Bonaparte.

"Home har klart den mest gennemgående og detaljerede løsning på udfordringen med at lokke og fastholde folk på websitet. Hjemmesiden er smukt udført fra A til Z," lyder det fra Webchamp-dommer Claus Sølvsteen, partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co, i sin begrundelse for at pege på Home som samlet vinder.

Også Lisbeth Thorlacius, som til dagligt er lektor på RUC's Institut for Kommunikation, Virksomhed og Informationsteknologier, er meget imponeret over, hvordan Home arbejder med den visuelle præsentation på hjemmesiden.

"Home vægter kvaliteten af billedsiden, som er yderst vigtig for denne genre af website. De er eksperimenterende og nytænkende forhold til at inddrage brugeren interaktivt med henblik på, at de kan indrette deres fremtidige bolig," forklarer dommer hun i sin begrundelse.

Se videoer med alle vinderne

Udover Hanne Brandt hos Home blev der uddelt fire Webchamp-titler til vinderne i konkurrence-kategorierne dialog, e-handel, forståelighed og navigation.

Se alle vinderne her:
Webchamp i Dialog: Per Ladegaard, Nykredit

Webchamp i e-handel: Charlotte Munk Thalund, Telmore

Webchamp i Navigation: Birgitte Woolridge, Rejseplanen

Webchamp i forståelighed: Bjarne Siewertsen, DMI

Årets Webchamp 2008: Hanne Brandt, Home

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks