Webchamp: Her er Danmarks bedste hjemmeside

Computerworld har netop kåret de fem stærkeste Webchamps i Danmark. Se alle vindere her.

Artikel top billede

Den store triumfator i Computerworlds Webchamp-konkurrence blev it-chef Hanne Brandt fra ejendomsmægler-selskabet Home.

Hun er nemlig udråbt som samlet vinder af titlen Webchamp 2008 ved Webchamp-konferencen, der finder sted netop nu i Bella Center.

Hanne Brandt kan udover titlen som samlet Webchamp bryste sig med titlen vinder i Webchamp-kategorien produktpræsentation, hvor hun sejrede over tøjfirmaet Bonaparte.

"Home har klart den mest gennemgående og detaljerede løsning på udfordringen med at lokke og fastholde folk på websitet. Hjemmesiden er smukt udført fra A til Z," lyder det fra Webchamp-dommer Claus Sølvsteen, partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co, i sin begrundelse for at pege på Home som samlet vinder.

Også Lisbeth Thorlacius, som til dagligt er lektor på RUC's Institut for Kommunikation, Virksomhed og Informationsteknologier, er meget imponeret over, hvordan Home arbejder med den visuelle præsentation på hjemmesiden.

"Home vægter kvaliteten af billedsiden, som er yderst vigtig for denne genre af website. De er eksperimenterende og nytænkende forhold til at inddrage brugeren interaktivt med henblik på, at de kan indrette deres fremtidige bolig," forklarer dommer hun i sin begrundelse.

Se videoer med alle vinderne

Udover Hanne Brandt hos Home blev der uddelt fire Webchamp-titler til vinderne i konkurrence-kategorierne dialog, e-handel, forståelighed og navigation.

Se alle vinderne her:
Webchamp i Dialog: Per Ladegaard, Nykredit

Webchamp i e-handel: Charlotte Munk Thalund, Telmore

Webchamp i Navigation: Birgitte Woolridge, Rejseplanen

Webchamp i forståelighed: Bjarne Siewertsen, DMI

Årets Webchamp 2008: Hanne Brandt, Home

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS