Webchamp: Her er Danmarks bedste hjemmeside

Computerworld har netop kåret de fem stærkeste Webchamps i Danmark. Se alle vindere her.

Artikel top billede

Den store triumfator i Computerworlds Webchamp-konkurrence blev it-chef Hanne Brandt fra ejendomsmægler-selskabet Home.

Hun er nemlig udråbt som samlet vinder af titlen Webchamp 2008 ved Webchamp-konferencen, der finder sted netop nu i Bella Center.

Hanne Brandt kan udover titlen som samlet Webchamp bryste sig med titlen vinder i Webchamp-kategorien produktpræsentation, hvor hun sejrede over tøjfirmaet Bonaparte.

"Home har klart den mest gennemgående og detaljerede løsning på udfordringen med at lokke og fastholde folk på websitet. Hjemmesiden er smukt udført fra A til Z," lyder det fra Webchamp-dommer Claus Sølvsteen, partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co, i sin begrundelse for at pege på Home som samlet vinder.

Også Lisbeth Thorlacius, som til dagligt er lektor på RUC's Institut for Kommunikation, Virksomhed og Informationsteknologier, er meget imponeret over, hvordan Home arbejder med den visuelle præsentation på hjemmesiden.

"Home vægter kvaliteten af billedsiden, som er yderst vigtig for denne genre af website. De er eksperimenterende og nytænkende forhold til at inddrage brugeren interaktivt med henblik på, at de kan indrette deres fremtidige bolig," forklarer dommer hun i sin begrundelse.

Se videoer med alle vinderne

Udover Hanne Brandt hos Home blev der uddelt fire Webchamp-titler til vinderne i konkurrence-kategorierne dialog, e-handel, forståelighed og navigation.

Se alle vinderne her:
Webchamp i Dialog: Per Ladegaard, Nykredit

Webchamp i e-handel: Charlotte Munk Thalund, Telmore

Webchamp i Navigation: Birgitte Woolridge, Rejseplanen

Webchamp i forståelighed: Bjarne Siewertsen, DMI

Årets Webchamp 2008: Hanne Brandt, Home

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S