Agresso uddanner ERP-konsulenter til Afrika

Agresso, der har kontorer i både Danmark og Norge, er blevet headhuntet til at uddanne ERP-konsulenter til Afrika.

Artikel top billede

For nylig ringede konsulenthuset AH Consulting fra Uganda til Agressos britiske selskab, der har en afdeling for internationale projekter.

"De ønskede at udvide firmaets forretningsområde og var på udkig efter en ERP-løsning, der kunne passe til det afrikanske marked," siger Kirsten Jagemann, leder af Agresso Academy, til Computerworld Norge.

ERP-leverandøren Agresso hører til i kategorien mellemstor, hvor også, IBS, IFS, Lawson, Epicor Software, SSA Global, Visma Software og Exact Software huserer.

Her omsætter næsten alle leverandørerne for mellem halvanden og to en halv milliard kroner og har på verdensplan cirka 2.000 ansatte.

AH Consultings motiv for at rekruttere ERP-uddannelse er blandt andet at gøre afrikanske selskaber og offentlige institutioner bedre i stand til at håndtere de udfordringer Afrika står overfor.

Har uddannet 40

Agressos norske afdeling har ifølge Computerworld Norge indtil videre uddannet 40 ERP-konsulenter i Uganda.

Det endte med, at Agressos norske datterselskab fik opgaven med at undervise de 40 afrikanske konsulenter, der sad på skolebænken i Ugandas hovedstad Kampala.

- Vi vidste ikke helt hvilke udfordringer, vi ville støde på. Men vi mødte en gruppe mennesker med rigtig god uddannelse og stor motivation," siger Jagemann til Computerworld Norge.

Flere af konsulenterne havde fået tilbud fra andre lande om højere løn og bedre betingelser, men havde valgt at blive på trods af, at Uganda har store problemer med AIDS og problemer med at sikre en stabil strømforsyning.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job