Pc-industrien mangler batterier efter stor-brand

Flere af verdens store pc-producenter mangler batterier, efter en stor-brand har lukket en af de største batteri-fabrikker i Sydkorea.

Artikel top billede

Hele den globale pc-industri mangler batterier til bærbare computere, efter en stor brand har lagt en af verdens største batteri-fabrikker øde.

Det drejer sig om Ochang-fabrikken - ejet af LG Chem, der er Sydkoreas næststørste batteri-producent – som brændte i begyndelsen af marts.

Ifølge Reuters er så mange af verdens batterier til bærbare blevet produceret på Ochang-fabrikken, at branden straks har udløst global mangel.

Det bekræfter amerikanske Dell, der dog til avisen meddeler, at selskabet efterhånden har fået stablet alternative leverance-kanaler på benene i så stort omfang, at selskabet ser ud til at kunne undgå prisstigninger.

Det ændrer dog ikke på, at priserne på batterierne allerede er steget – ikke mindst på grund af branden.

LG Chem konkurrerer på batteri-markedet især med Samsung SDI og Sony. Ifølge selskabet vil produktionen af batterier begynde igen i løbet af to til tre måneder, når de skader, som branden har forårsaget, er blevet udbedret

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos