Pc-industrien mangler batterier efter stor-brand

Flere af verdens store pc-producenter mangler batterier, efter en stor-brand har lukket en af de største batteri-fabrikker i Sydkorea.

Artikel top billede

Hele den globale pc-industri mangler batterier til bærbare computere, efter en stor brand har lagt en af verdens største batteri-fabrikker øde.

Det drejer sig om Ochang-fabrikken - ejet af LG Chem, der er Sydkoreas næststørste batteri-producent – som brændte i begyndelsen af marts.

Ifølge Reuters er så mange af verdens batterier til bærbare blevet produceret på Ochang-fabrikken, at branden straks har udløst global mangel.

Det bekræfter amerikanske Dell, der dog til avisen meddeler, at selskabet efterhånden har fået stablet alternative leverance-kanaler på benene i så stort omfang, at selskabet ser ud til at kunne undgå prisstigninger.

Det ændrer dog ikke på, at priserne på batterierne allerede er steget – ikke mindst på grund af branden.

LG Chem konkurrerer på batteri-markedet især med Samsung SDI og Sony. Ifølge selskabet vil produktionen af batterier begynde igen i løbet af to til tre måneder, når de skader, som branden har forårsaget, er blevet udbedret

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job