Pc-industrien mangler batterier efter stor-brand

Flere af verdens store pc-producenter mangler batterier, efter en stor-brand har lukket en af de største batteri-fabrikker i Sydkorea.

Artikel top billede

Hele den globale pc-industri mangler batterier til bærbare computere, efter en stor brand har lagt en af verdens største batteri-fabrikker øde.

Det drejer sig om Ochang-fabrikken - ejet af LG Chem, der er Sydkoreas næststørste batteri-producent – som brændte i begyndelsen af marts.

Ifølge Reuters er så mange af verdens batterier til bærbare blevet produceret på Ochang-fabrikken, at branden straks har udløst global mangel.

Det bekræfter amerikanske Dell, der dog til avisen meddeler, at selskabet efterhånden har fået stablet alternative leverance-kanaler på benene i så stort omfang, at selskabet ser ud til at kunne undgå prisstigninger.

Det ændrer dog ikke på, at priserne på batterierne allerede er steget – ikke mindst på grund af branden.

LG Chem konkurrerer på batteri-markedet især med Samsung SDI og Sony. Ifølge selskabet vil produktionen af batterier begynde igen i løbet af to til tre måneder, når de skader, som branden har forårsaget, er blevet udbedret

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S