ISO godkender OOXML som international standard

Microsofts dokumentformat OOXML er nu godkendt som ISO-standard 29500. Det har et stort flertal af de stemmeafgivende lande besluttet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den internationale standardiseringsorganisation ISO har godkendt en international standard baseret på Microsofts dokumentstandard Office Open XML (OOXML).

Ifølge adskillige kilder blev OOXML godkendt af 86 procent af de lande, der afgav stemmer, og 75 procent af de lande, der deltager i JTC1, som er det samarbejdsorgan mellem ISO og den Internationale Elektrotekniske Komite, der organiserede afstemningen.

For at OOXML kunne blive godkendt, var det nødvendigt med 75 procent af stemmerne fra alle landene og 66 procent af stemmerne fra de lande, der deltager i JTC1, også kendt som P-medlemmerne.

Blandt de kilder, der viderebringer nyheden er Microsoft og ECMA International (de europæiske computerfabrikanters organisation). Microsoft sendte først sin OOXML-standard til ECMA, der først godkendte OOXML som standard i sit eget regi og derefter videresendte den til behandling i ISO, hvor den nu efter talrige ændringer er blevet godkendt som ISO-standard 29500.

Resultatet lækket før tid

ISO har allerede nu sendt resultaterne til de nationale standardiseringsorganisationer, men planlægger ikke at offentliggøre dem formelt før onsdag.

Afstemningens resultat blev afsløret først i et dokument sendt til en mailliste i OpenDoc Society af et medlem af en hollandsk standard-komite, Michiel Leenaars.

Af dette dokument fremgår det, at ud af 87 stemmeberettigede lande stemte 61 for, 10 imod og 16 afstod fra at stemme. Blandt P-medlemmerne stemte 24 for, otte imod, og ni afstod fra at stemme.

Oversat af Jens Møller Nielsen

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S