ISO godkender OOXML som international standard

Microsofts dokumentformat OOXML er nu godkendt som ISO-standard 29500. Det har et stort flertal af de stemmeafgivende lande besluttet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den internationale standardiseringsorganisation ISO har godkendt en international standard baseret på Microsofts dokumentstandard Office Open XML (OOXML).

Ifølge adskillige kilder blev OOXML godkendt af 86 procent af de lande, der afgav stemmer, og 75 procent af de lande, der deltager i JTC1, som er det samarbejdsorgan mellem ISO og den Internationale Elektrotekniske Komite, der organiserede afstemningen.

For at OOXML kunne blive godkendt, var det nødvendigt med 75 procent af stemmerne fra alle landene og 66 procent af stemmerne fra de lande, der deltager i JTC1, også kendt som P-medlemmerne.

Blandt de kilder, der viderebringer nyheden er Microsoft og ECMA International (de europæiske computerfabrikanters organisation). Microsoft sendte først sin OOXML-standard til ECMA, der først godkendte OOXML som standard i sit eget regi og derefter videresendte den til behandling i ISO, hvor den nu efter talrige ændringer er blevet godkendt som ISO-standard 29500.

Resultatet lækket før tid

ISO har allerede nu sendt resultaterne til de nationale standardiseringsorganisationer, men planlægger ikke at offentliggøre dem formelt før onsdag.

Afstemningens resultat blev afsløret først i et dokument sendt til en mailliste i OpenDoc Society af et medlem af en hollandsk standard-komite, Michiel Leenaars.

Af dette dokument fremgår det, at ud af 87 stemmeberettigede lande stemte 61 for, 10 imod og 16 afstod fra at stemme. Blandt P-medlemmerne stemte 24 for, otte imod, og ni afstod fra at stemme.

Oversat af Jens Møller Nielsen

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job