ISO godkender OOXML som international standard

Microsofts dokumentformat OOXML er nu godkendt som ISO-standard 29500. Det har et stort flertal af de stemmeafgivende lande besluttet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den internationale standardiseringsorganisation ISO har godkendt en international standard baseret på Microsofts dokumentstandard Office Open XML (OOXML).

Ifølge adskillige kilder blev OOXML godkendt af 86 procent af de lande, der afgav stemmer, og 75 procent af de lande, der deltager i JTC1, som er det samarbejdsorgan mellem ISO og den Internationale Elektrotekniske Komite, der organiserede afstemningen.

For at OOXML kunne blive godkendt, var det nødvendigt med 75 procent af stemmerne fra alle landene og 66 procent af stemmerne fra de lande, der deltager i JTC1, også kendt som P-medlemmerne.

Blandt de kilder, der viderebringer nyheden er Microsoft og ECMA International (de europæiske computerfabrikanters organisation). Microsoft sendte først sin OOXML-standard til ECMA, der først godkendte OOXML som standard i sit eget regi og derefter videresendte den til behandling i ISO, hvor den nu efter talrige ændringer er blevet godkendt som ISO-standard 29500.

Resultatet lækket før tid

ISO har allerede nu sendt resultaterne til de nationale standardiseringsorganisationer, men planlægger ikke at offentliggøre dem formelt før onsdag.

Afstemningens resultat blev afsløret først i et dokument sendt til en mailliste i OpenDoc Society af et medlem af en hollandsk standard-komite, Michiel Leenaars.

Af dette dokument fremgår det, at ud af 87 stemmeberettigede lande stemte 61 for, 10 imod og 16 afstod fra at stemme. Blandt P-medlemmerne stemte 24 for, otte imod, og ni afstod fra at stemme.

Oversat af Jens Møller Nielsen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S