ISO godkender OOXML som international standard

Microsofts dokumentformat OOXML er nu godkendt som ISO-standard 29500. Det har et stort flertal af de stemmeafgivende lande besluttet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den internationale standardiseringsorganisation ISO har godkendt en international standard baseret på Microsofts dokumentstandard Office Open XML (OOXML).

Ifølge adskillige kilder blev OOXML godkendt af 86 procent af de lande, der afgav stemmer, og 75 procent af de lande, der deltager i JTC1, som er det samarbejdsorgan mellem ISO og den Internationale Elektrotekniske Komite, der organiserede afstemningen.

For at OOXML kunne blive godkendt, var det nødvendigt med 75 procent af stemmerne fra alle landene og 66 procent af stemmerne fra de lande, der deltager i JTC1, også kendt som P-medlemmerne.

Blandt de kilder, der viderebringer nyheden er Microsoft og ECMA International (de europæiske computerfabrikanters organisation). Microsoft sendte først sin OOXML-standard til ECMA, der først godkendte OOXML som standard i sit eget regi og derefter videresendte den til behandling i ISO, hvor den nu efter talrige ændringer er blevet godkendt som ISO-standard 29500.

Resultatet lækket før tid

ISO har allerede nu sendt resultaterne til de nationale standardiseringsorganisationer, men planlægger ikke at offentliggøre dem formelt før onsdag.

Afstemningens resultat blev afsløret først i et dokument sendt til en mailliste i OpenDoc Society af et medlem af en hollandsk standard-komite, Michiel Leenaars.

Af dette dokument fremgår det, at ud af 87 stemmeberettigede lande stemte 61 for, 10 imod og 16 afstod fra at stemme. Blandt P-medlemmerne stemte 24 for, otte imod, og ni afstod fra at stemme.

Oversat af Jens Møller Nielsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S