Danskere vinder to af fire Europa-priser

Danske virksomheder vinder to ud af de fire priser, der netop er blevet uddelt på en paneuropæisk konference i Bruxelles.

Artikel top billede

CIO og medejer af Zecure Jacob Thomsen får overrakt Award’en af Chairman, The Glasshouse Partnership John Chaplin, der stod for ceremonien.

Danske virksomheder løb med halvdelen af de priser, der blev delt ud i en europæisk konkurrence på området e-handel og betalingsformidling.

På EPCA's (European Payments Consulting Association) 7. internationale betalingsformidlings-konference i Bruxelles blev der uddelt fire priser, og ikke mindre end to af disse blev vundet af danske virksomheder.

"Det er aldrig sket før, og det vil nok ikke gentage sig foreløbig, at Danmark vinder to ud af fire priser på en så stærkt besat international konference," siger Henning N. Jensen, seniorpartner hos Pluscon, der blandt andet rådgiver virksomheder om elektroniske betalingsløsninger.

Anvendes af Fona

Logos Design vandt i kategorien Advanced Corporate Solution, hvor firmaets systemløsning med kontaktfrie kort og POS-terminaler (Point of Sales) bliver betragtet som det mest avancerede i Europa på nuværende tidspunkt. I Danmark anvendes løsningen af DanAktiv i forbindelse med dens kreditkortløsning til Fona.

Den anden vinder, Zecure, er en lille dansk virksomhed, som nok mest er kendt udenfor Danmarks grænser, og som vandt i kategorien The most innovative and advanced Payment Processing Solution.

Færre svindelforsøg

Zecures software hjælper virksomheder med at beskytte sig mod svindel i forbindelse med e-handel. Både e-butikker og e-processorer kan reducere antallet af svindelforsøg med Zecures løsning.

Det har ifølge Henning N. Jensen vakt betydelig opsigt ude i Europa, at Danmark igen i år har kunne indstille vindere til EPCA/ECR-priserne. Sidste år vandt Lån & Spar Bank den ene af de fire kategorier.

"At Danmark vinder priser flere år i træk er et tydeligt tegn på, at der foregår en interessant udvikling på det danske betalingskortmarked i disse år," siger Henning N. Jensen.

Danmark har ellers været betragtet som noget af et lukket land på grund af Dankortets monopolagtige status herhjemme på området betalingsformidling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland