FN handler it for 300 millioner kroner på Fyn

Den fynske it-forhandler Danoffice har fået fingrene i en rekord-stor ordre fra FN på 300 millioner kroner.

Artikel top billede

Den fynske it-forhandler Danoffice har scoret en aftale med FN om levering af servere, printere og andet it-udstyr til nødtørftige FN-kontorer rundt omkring i verden.

Hensigten med it'en er, at FN-kontorerne i verdens brændpunkter kan kommunikere med den øvrige organisation.

Ordren lyder på 150 millioner kroner i 2008 og et tilsvarende beløb til næste år.

Selvom Danoffice har lignende aftaler med EU, NATO, Verdensbanken og en række mindre humanitære organisationer fordelt udover hele verden, så er ordren fra FN den hidtil største i selskabets 13-årige historie.

I følge Danoffice-direktør Per Svehag adskiller handlen med humanitære organisationer sig mest fra den normale handel i logistikken og sproget.

Verdens største på niche-marked

Udstyret skal fortrinsvis til FN-områder i Afrika og Mellemøsten.

Og Danoffice er med ordren den største spiller på niche-markedet for it til nød-områder med en forventet omsætning for 2008 på 350 millioner kroner.

"Vi kan levere it-udstyr og softwareprogrammer på alverdens sprog, og vi gennemgår alt udstyr, inden det afskibes, fordi fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr,” forklarer Per Svehag i en pressemeddelelse i forbindelse med ordren.

Selskabet udbygger forretningen ved at bygge et kontor i Asien, der skal supplere domicilet i Svendborg og kontoret i Washington. Formålet med den internationale satsning er selskabets ønske om at vokse til en omsætning på en halv milliard kroner i

"Vores vækstmål er realistisk. Ligesom andre steder i samfundet spiller it en stigende rolle, når FN, NGO’er og andre skal koordinere deres indsats i verdens brændpunkter," lyder forklaringen fra Per Svehag i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S