FN handler it for 300 millioner kroner på Fyn

Den fynske it-forhandler Danoffice har fået fingrene i en rekord-stor ordre fra FN på 300 millioner kroner.

Artikel top billede

Den fynske it-forhandler Danoffice har scoret en aftale med FN om levering af servere, printere og andet it-udstyr til nødtørftige FN-kontorer rundt omkring i verden.

Hensigten med it'en er, at FN-kontorerne i verdens brændpunkter kan kommunikere med den øvrige organisation.

Ordren lyder på 150 millioner kroner i 2008 og et tilsvarende beløb til næste år.

Selvom Danoffice har lignende aftaler med EU, NATO, Verdensbanken og en række mindre humanitære organisationer fordelt udover hele verden, så er ordren fra FN den hidtil største i selskabets 13-årige historie.

I følge Danoffice-direktør Per Svehag adskiller handlen med humanitære organisationer sig mest fra den normale handel i logistikken og sproget.

Verdens største på niche-marked

Udstyret skal fortrinsvis til FN-områder i Afrika og Mellemøsten.

Og Danoffice er med ordren den største spiller på niche-markedet for it til nød-områder med en forventet omsætning for 2008 på 350 millioner kroner.

"Vi kan levere it-udstyr og softwareprogrammer på alverdens sprog, og vi gennemgår alt udstyr, inden det afskibes, fordi fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr,” forklarer Per Svehag i en pressemeddelelse i forbindelse med ordren.

Selskabet udbygger forretningen ved at bygge et kontor i Asien, der skal supplere domicilet i Svendborg og kontoret i Washington. Formålet med den internationale satsning er selskabets ønske om at vokse til en omsætning på en halv milliard kroner i

"Vores vækstmål er realistisk. Ligesom andre steder i samfundet spiller it en stigende rolle, når FN, NGO’er og andre skal koordinere deres indsats i verdens brændpunkter," lyder forklaringen fra Per Svehag i pressemeddelelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S