FN handler it for 300 millioner kroner på Fyn

Den fynske it-forhandler Danoffice har fået fingrene i en rekord-stor ordre fra FN på 300 millioner kroner.

Artikel top billede

Den fynske it-forhandler Danoffice har scoret en aftale med FN om levering af servere, printere og andet it-udstyr til nødtørftige FN-kontorer rundt omkring i verden.

Hensigten med it'en er, at FN-kontorerne i verdens brændpunkter kan kommunikere med den øvrige organisation.

Ordren lyder på 150 millioner kroner i 2008 og et tilsvarende beløb til næste år.

Selvom Danoffice har lignende aftaler med EU, NATO, Verdensbanken og en række mindre humanitære organisationer fordelt udover hele verden, så er ordren fra FN den hidtil største i selskabets 13-årige historie.

I følge Danoffice-direktør Per Svehag adskiller handlen med humanitære organisationer sig mest fra den normale handel i logistikken og sproget.

Verdens største på niche-marked

Udstyret skal fortrinsvis til FN-områder i Afrika og Mellemøsten.

Og Danoffice er med ordren den største spiller på niche-markedet for it til nød-områder med en forventet omsætning for 2008 på 350 millioner kroner.

"Vi kan levere it-udstyr og softwareprogrammer på alverdens sprog, og vi gennemgår alt udstyr, inden det afskibes, fordi fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr,” forklarer Per Svehag i en pressemeddelelse i forbindelse med ordren.

Selskabet udbygger forretningen ved at bygge et kontor i Asien, der skal supplere domicilet i Svendborg og kontoret i Washington. Formålet med den internationale satsning er selskabets ønske om at vokse til en omsætning på en halv milliard kroner i

"Vores vækstmål er realistisk. Ligesom andre steder i samfundet spiller it en stigende rolle, når FN, NGO’er og andre skal koordinere deres indsats i verdens brændpunkter," lyder forklaringen fra Per Svehag i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S