Microsoft trækker Yahoo-tilbud tilbage

Med lørdagens officielle tilbagetrækning af tilbuddet om at købe Yahoo er der sat et foreløbig punktum for Microsofts forsøg på at købe sig tættere på konkurrenten Google.

Artikel top billede

Microsofts topchef Steve Ballmer trak lørdag tilbuddet om at købe Yahoo tilbage.

Computerviews: Lørdag havde Microsofts topchef Steve Ballmer besøg.

Yahoo-stifterne Jerry Yang og David Filo var ifølge Financial Times på besøg i Seattle for at diskutere det tre måneder gamle tilbud fra Microsoft om at købe deres virksomhed.

De to Yahoo-stiftere skulle angiveligt have fået tilbudt en pris på 33 dollar per Yahoo-aktie eller en stigning på to dollar i forhold til det oprindelige tilbud, men stadig fire dollar mindre per aktie end Yahoo-ledelsens krav.

Alt i alt ville det have lettet Microsofts pengekasse for 46,5 milliarder dollar svarende til godt 225 milliarder danske kroner. Men lige lidt hjalp det og senere på dagen sendte Steve Ballmer et brev, hvor han trak Microsofts tilbud tilbage.

Dermed bliver der ingen fjendtlig overtagelsesforsøg fra Microsoft i denne omgang.

I stedet for at stikke alle aktionærer i Yahoo tilbuddet, som de store aktionærer, der er repræsenteret i bestyrelsen nu har sagt nej til i tre måneder, ja så stikker Steve Ballmer altså piben ind.

Samarbejdet med Google

I brevet til Yahoo slår Steve Ballmer fast, at han ikke ønsker et langvarigt overtagelsesforsøg.

Han anklager samtidig Yahoo-stifterne for i den mellemliggende periode at ville lede Yahoo, så selskabet bliver mindre attraktivt for Microsoft.

Samtidig slår han fast, at Yahoos test af et samarbejde med Google om Google Adds har spillet en aføgerende rolle i Microsofts beslutning.

Samarbejdet mellem Yahoo og Google kan være første skridt mod en egentlig outsourcing af Yahoos forretning med annoncer i forbindelse med søgeresultater. Et skridt der potentielt kunne have gjort noget seriøst positivt ved omætningen hos Google.

Siden det første tilbud fra Microsoft 1. februar har ledelsen i Yahoo haft travlt med at finde andre partnere og sætte initiativer i søen, der kunne holder Microsoft fra døren.

Men på nær testen med Google har der ikke været større nyheder fra den indsats.

Derfor venter iagttagere spændt på, hvad weekendens udvikling vil gøre ved Yahoos aktiekurs mandag.

Microsoft er tilbage ved start

Men Yahoo har reelt slået Microsoft tilbage til start i kampen om at blive større end Google på markedet for netannoncering.

For nok er Steve Ballmers ønske om at udvikle Microsofts tilstedeværelse på markedet for netannoncering usvækket.

Og for hvad der svarer til 225 milliarder kroner kan Microsoft købe mange dygtige nystartede virksomheder – men det skaffer bare ikke den nødvendige volumen her og nu.

Derfor er det heller ikke sikkert, at weekendens punktum i forhandlingerne er det sidste punktum i den sag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura