Microsoft trækker Yahoo-tilbud tilbage

Med lørdagens officielle tilbagetrækning af tilbuddet om at købe Yahoo er der sat et foreløbig punktum for Microsofts forsøg på at købe sig tættere på konkurrenten Google.

Artikel top billede

Microsofts topchef Steve Ballmer trak lørdag tilbuddet om at købe Yahoo tilbage.

Computerviews: Lørdag havde Microsofts topchef Steve Ballmer besøg.

Yahoo-stifterne Jerry Yang og David Filo var ifølge Financial Times på besøg i Seattle for at diskutere det tre måneder gamle tilbud fra Microsoft om at købe deres virksomhed.

De to Yahoo-stiftere skulle angiveligt have fået tilbudt en pris på 33 dollar per Yahoo-aktie eller en stigning på to dollar i forhold til det oprindelige tilbud, men stadig fire dollar mindre per aktie end Yahoo-ledelsens krav.

Alt i alt ville det have lettet Microsofts pengekasse for 46,5 milliarder dollar svarende til godt 225 milliarder danske kroner. Men lige lidt hjalp det og senere på dagen sendte Steve Ballmer et brev, hvor han trak Microsofts tilbud tilbage.

Dermed bliver der ingen fjendtlig overtagelsesforsøg fra Microsoft i denne omgang.

I stedet for at stikke alle aktionærer i Yahoo tilbuddet, som de store aktionærer, der er repræsenteret i bestyrelsen nu har sagt nej til i tre måneder, ja så stikker Steve Ballmer altså piben ind.

Samarbejdet med Google

I brevet til Yahoo slår Steve Ballmer fast, at han ikke ønsker et langvarigt overtagelsesforsøg.

Han anklager samtidig Yahoo-stifterne for i den mellemliggende periode at ville lede Yahoo, så selskabet bliver mindre attraktivt for Microsoft.

Samtidig slår han fast, at Yahoos test af et samarbejde med Google om Google Adds har spillet en aføgerende rolle i Microsofts beslutning.

Samarbejdet mellem Yahoo og Google kan være første skridt mod en egentlig outsourcing af Yahoos forretning med annoncer i forbindelse med søgeresultater. Et skridt der potentielt kunne have gjort noget seriøst positivt ved omætningen hos Google.

Siden det første tilbud fra Microsoft 1. februar har ledelsen i Yahoo haft travlt med at finde andre partnere og sætte initiativer i søen, der kunne holder Microsoft fra døren.

Men på nær testen med Google har der ikke været større nyheder fra den indsats.

Derfor venter iagttagere spændt på, hvad weekendens udvikling vil gøre ved Yahoos aktiekurs mandag.

Microsoft er tilbage ved start

Men Yahoo har reelt slået Microsoft tilbage til start i kampen om at blive større end Google på markedet for netannoncering.

For nok er Steve Ballmers ønske om at udvikle Microsofts tilstedeværelse på markedet for netannoncering usvækket.

Og for hvad der svarer til 225 milliarder kroner kan Microsoft købe mange dygtige nystartede virksomheder – men det skaffer bare ikke den nødvendige volumen her og nu.

Derfor er det heller ikke sikkert, at weekendens punktum i forhandlingerne er det sidste punktum i den sag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S