XP SP3 kan give uendelig reboot - sådan undgås det

Windows XP SP3 kan få din pc til at gå i endeløs serie af reboots. Her er en af årsagerne og tilhørende løsning på problemet.

Artikel top billede

Nogle af Computerworlds læsere var de første til at opleve en utilsigtet sideeffekt af den nye service Pack 3 til Windows XP.

Efter installation af den nye service pack blev nogle af læsernes pc'ere ved med at reboote.

Computerworld har kontaktet Microsoft for at høre, om virksomheden har nogen forklaring på problemet.

Ifølge Microsoft var det ikke et officielt bekræftet problem i går.

Mange meldinger om reboot-loops

Torsdag aften var der dog flere steder på nettet, der rapporterer om de samme problemer.

En mulig årsag - og en løsning - på problemet kan man finde på Jesper Johanssons blog

Jesper Johansson er en af Microsofts Most Valued Professionals (MVP) og forfatter til bogen 'Windows Vista Security'.

Intel-driver på AMD-maskiner

Årsagen kan, ifølge Jesper Johansson, være filen intelppm.sys, der er en driver til at styre power management på Intel-baserede maskiner.

Tilsyneladende anvender en række pc-leverandører det samme Windows XP image til at installere på både Intel- og AMD-baserede maskiner.

Normalt har det ingen betydning, at en maskine med en AMD-processor har Windows XP installeret med Intel-driveren intelppm.sys.

Men efter installation af Windows XP SP3 kan det åbenbart give problemer.

Ifølge Jesper Johansson vil computeren enten gå i endeløs reboot, eller den vil crashe med en STOP error code 0x0000007e. Derefter vil den boote til safe mode, hvor driverne, inklusive intelppm.sys er disabled.

Afhjælpning af problemet

Jesper Johansson har tre løsninger på problemet. Allesammen går ud på at disable intelppm.sys, da den alligevel ikke skal anvendes på AMD-maskiner:

Hvis du er bootet til recovery konsolen, så skal man blot køre 'disable intelppm' fra kommando-prompt'en.

Hvis man er bootet til safe mode, så kan man køre 'sc config intelppm start= disabled'.

Hvis man har bootet til en WinPE disk, kan man redigere registry manuelt. Se Jespers vejledning for detaljer.

Så hvis du har installeret Windows XP SP3 på en AMD-maskine og oplever endeløse reboots, er Jespers råd værd at prøve.

Giv gerne en melding, om det virker - og om Jesper skal være Microsoft Very Most Valued Professional.

Computerworld vil selvfølgelig opdatere med Microsofts officielle råd og om power management-driveren er den eneste årsag til de endeløse reboots.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S