Her er Danmarks fem eksperter i åbne standarder

Efter langvarig debat har Folketinget udpeget de fem personer, der skal udgøre det ekspertpanel, som skal stå for at køre åbne standarder ind i Danmark. Se, hvem de fem er, her.

Artikel top billede

It-ordførerne på Christiansborg mødtes i går med videnskabsminister Helge Sander (V) for at drøfte konkrete navne på et uafhængige ekspertpanel, der skal sørge for en effektiv implementering af åbne standarder i Danmark.

Efter indledende hårknuder i navnelegen ved morgen-mødet nåede de it-politiske ordførere frem til enighed om i går eftermiddags.

Ordførerne har udpeget jura-professor med speciale i it Mads Bryde Andersen som formand for ekspert-udvalget samt professor Kim Viborg Andersen fra CBS' Center for anvendt it, formand for Foreningen af Kommunale it-chefer Jørgen Kristensen fra Egedal Kommune, professor Mogens Kühn Pedersen fra CBS' Institut for Informatik.

Derudover erfarer Computerworld, at tidligere EF-dommer Bo Vesterdorf er udpeget som udvalgsmedlem, men han har endnu ikke svaret bekræftende på IT- og Telestyrelsens forespørgsel.

Erhvervslivet eller det offentlige

Efter hvad Computerworld erfarer, opstod den indledende uenighed om udvalgsmedlemmerne, fordi regeringen stod stejlt på kandidater fra erhvervslivet og oppositionen inklusiv Dansk Folkeparti pegede på udvalgsmedlemmer fra kommunerne eller forskningsverdenen.

I det endelige udvalg er der ikke repræsentanter fra erhvervslivet, hvilket dog ikke generer regeringspartiet Venstre.

"Man kan naturligvis diskutere om erhvervslivet mangler, men det er nok det mest uafhængige panel, vi overhovedet kan stille med i Danmark. Vi er meget tilfredse, fordi vi er dækket godt med hensyn til juraen, konkurrencen og det praktiske arbejde ude i kommunerne," forklarer Venstres it-ordfører. Michael Aastrup Jensen. til Computerworld.

Det uafhængige ekspert-panel skal parallelt med Konkurrencestyrelsen undersøge de tekniske, juridiske og konkurrencemæssige aspekter konsekvenser med implementeringen af åbne standarder herunder ikke mindst valget mellem enten dokument-standarderne OOXML eller ODF – eller begge standarder.

De fem personer skal derfor undersøge, hvordan den halvt år gamle prøveperiode er forløbet samt evaluere resten af udviklingen frem mod prøveperiodens ophør 1. juli 2009.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S