Briter finder dele af stjålet DTU-supercomputer

Sagen om den supercomputer, der sidste år blev stjålet fra DTU, har i dag fået en ny drejning, da dele af supercomputeren er dukket op i England.

Artikel top billede

Siden marts sidste år har politiet været på bar bund i sagen om de 144 CPU-enheder, der blev stjålet fra en supercomputer på Danmarks Tekniske Universitet (DTU).

Nu har sagen imidlertid fået en ny drejning, da fire af de 18 boards, der hver indeholder fire dual-kerne UltraSPARC fire processorer, er dukket op i England.

Det er Metropolitan Police i London, der har opdaget delene fra DTU-supercomputeren i forbindelse med en handel, der også involverede engelske tyvekoster, skriver Berlingske Tidende.

Avisen erfarer ligeledes, at køberen skulle have været et større amerikansk selskab.

Og mere kan Nordsjællands Politi ikke oplyse om sagen på nuværende tidspunkt, da det er et engelsk anliggende, oplyser pressekoordinator Henrik Suhr til Computerworld.

Nordsjællands politi har tidligere over for Computerworld vurderet de stjålne CPU'er til at have en værdi af 38 millioner kroner, da de blev anskaffet i 2005.

Tyveriet blev ifølge politiet begået af tre gerningsmænd, men selvom man offentliggjorde et billede fra DTU's overvågningskamera af den ene af gerningsmændene stod politiet magtesløse i opklaringsarbejdet.

DTU har dog efterfølgende indkøbt og erstattet de stjålne CPU-enheder med 96 nye enheder, der har dobbelt så stor regnekraft.

Dermed er computeren godt 33 procent kraftigere end før tyveriet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job