Proshop sluger PRC Data og lover flere opkøb

Efter at Elbodan overtog Proshop sidste år, kridter den opkøbte web-butik skoene og tager med overtagelsen af PRC Data fat på en stribe opkøb.

Artikel top billede

Proshop handler med stort set alt fra kontorartikler til servere.

Inden for et par år vil Proshop, der netop har overtaget Viborg-butikken PRC Data, være den største onlinebutik herhjemme.

"Der er rigtig god fart på, og jeg tror, at PRC når en omsætning på mere end 100 millioner kroner allerede i 2009," siger Poul Thyregod, administrerende direktør for og medejer af Proshop.

Proshop selv har øget sin omsætning med 50 procent i årets første måneder sammenlignet med samme periode sidste år, og det er ifølge Thyregod vækstrater på samme niveau, der præger PRC Data.

"Så jeg har ingen problemer med at melde den ambition ud om en omsætning på mere end 100 millioner i 2009," lyder det.

Synergi på højt plan

Elbodan, der ejer 67 procent af Proshop, er ifølge Poul Thyregod Skandinaviens største indkøber af elektronik, og han har adgang til de såkaldte brunvarer (elektronisk isenkram, som fjernsyn, kameraer, radio og stereoanlæg) fra Elbodans hovedkvarter.

"Så fremtiden bliver synergi på højt plan," siger Poul Thyregod.

Han købte PRC Data på "garanti og ikke due diligence," og de ansatte vidste, at deres arbejdsplads var solgt "en time før, jeg stod ved disken."

Mødes over en kold cola

Allerede om et par måneder forventer Proshop-direktøren at være klar til igen at kigge efter opkøbsemner:

"Jeg har flere i kikkerten, men vil ikke sige, hvem. Jeg håber, at de ringer først, så vi kan mødes over en kold cola og få en snak om sagerne.

Thyregod har forhandlet med flere mulige opkøbsemner, men mange har "urealistiske forventninger til, hvad de kan få for butikken."

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse