Sverige slår Danmark i overvågning

Svensk overvågningslov slår den danske lognings-bekendtgørelse, når det gælder omfanget, men det er tvivlsomt, om den bliver mere effektiv, vurderer formanden for IT-Politisk Forening.

Artikel top billede

Den kontroversielle svenske overvågningslov, der i dag er til afstemning i Sveriges Riksdag, bliver mere omfangsrig end den danske, men terrorister med omløb i hovedet kan alligevel omgå den.

Det vurderer Niels Elgaard Larsen, som er formand for IT-Politisk Forening.

Loven giver mulighed for at overvåge al trafik ind og ud af Sverige. Målet er at afsløre ydre trusler mod Sverige gennem en overvågning af datatrafikken, der baserer sig på automatiske søgninger, det skriver den svenske avis Aftonbladet.

"Som jeg forstår den svenske lovgivning, skal overvågningen foregå gennem søgninger på dataens indholdet. Derfor bliver den mere omfangsrig end den danske logningsbekendtgørelse, der blot registrerer, hvem der kommunikerer med hinanden," siger Niels Elgaard Larsen.

Næppe særlig effektiv

Han tvivler dog på, at den svenske lovgivning af den grund bliver væsentligt mere effektiv end den danske. Der findes i dag krypteringsværktøjer, der er så effektive, at det vil være muligt at undgå overvågningen

"Terrorister kan uden problemer skjule informationerne med krypteringsværktøjer eller ganske enkelt ved at være meget diskrete, når de kommunikere," siger Niels Elgaard Larsen.

Han vurderer, at de svenske myndigheder vil have større succes med at overvåge ekstremister, der eksempelvis skal hverve folk til deres sag.

"Overvågningen er mere effektiv over for dem, fordi de har brug for at kommunikere forholdsvis åbent med hinanden. Til gengæld er det også mere kontroversielt, fordi myndighederne endnu ikke ved, om det er folk med kriminelle hensigter," siger Niels Elgaard Larsen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Jyske Bank

Senior Data Engineer til Data Warehouse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S