Sverige slår Danmark i overvågning

Svensk overvågningslov slår den danske lognings-bekendtgørelse, når det gælder omfanget, men det er tvivlsomt, om den bliver mere effektiv, vurderer formanden for IT-Politisk Forening.

Artikel top billede

Den kontroversielle svenske overvågningslov, der i dag er til afstemning i Sveriges Riksdag, bliver mere omfangsrig end den danske, men terrorister med omløb i hovedet kan alligevel omgå den.

Det vurderer Niels Elgaard Larsen, som er formand for IT-Politisk Forening.

Loven giver mulighed for at overvåge al trafik ind og ud af Sverige. Målet er at afsløre ydre trusler mod Sverige gennem en overvågning af datatrafikken, der baserer sig på automatiske søgninger, det skriver den svenske avis Aftonbladet.

"Som jeg forstår den svenske lovgivning, skal overvågningen foregå gennem søgninger på dataens indholdet. Derfor bliver den mere omfangsrig end den danske logningsbekendtgørelse, der blot registrerer, hvem der kommunikerer med hinanden," siger Niels Elgaard Larsen.

Næppe særlig effektiv

Han tvivler dog på, at den svenske lovgivning af den grund bliver væsentligt mere effektiv end den danske. Der findes i dag krypteringsværktøjer, der er så effektive, at det vil være muligt at undgå overvågningen

"Terrorister kan uden problemer skjule informationerne med krypteringsværktøjer eller ganske enkelt ved at være meget diskrete, når de kommunikere," siger Niels Elgaard Larsen.

Han vurderer, at de svenske myndigheder vil have større succes med at overvåge ekstremister, der eksempelvis skal hverve folk til deres sag.

"Overvågningen er mere effektiv over for dem, fordi de har brug for at kommunikere forholdsvis åbent med hinanden. Til gengæld er det også mere kontroversielt, fordi myndighederne endnu ikke ved, om det er folk med kriminelle hensigter," siger Niels Elgaard Larsen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S