Sverige slår Danmark i overvågning

Svensk overvågningslov slår den danske lognings-bekendtgørelse, når det gælder omfanget, men det er tvivlsomt, om den bliver mere effektiv, vurderer formanden for IT-Politisk Forening.

Artikel top billede

Den kontroversielle svenske overvågningslov, der i dag er til afstemning i Sveriges Riksdag, bliver mere omfangsrig end den danske, men terrorister med omløb i hovedet kan alligevel omgå den.

Det vurderer Niels Elgaard Larsen, som er formand for IT-Politisk Forening.

Loven giver mulighed for at overvåge al trafik ind og ud af Sverige. Målet er at afsløre ydre trusler mod Sverige gennem en overvågning af datatrafikken, der baserer sig på automatiske søgninger, det skriver den svenske avis Aftonbladet.

"Som jeg forstår den svenske lovgivning, skal overvågningen foregå gennem søgninger på dataens indholdet. Derfor bliver den mere omfangsrig end den danske logningsbekendtgørelse, der blot registrerer, hvem der kommunikerer med hinanden," siger Niels Elgaard Larsen.

Næppe særlig effektiv

Han tvivler dog på, at den svenske lovgivning af den grund bliver væsentligt mere effektiv end den danske. Der findes i dag krypteringsværktøjer, der er så effektive, at det vil være muligt at undgå overvågningen

"Terrorister kan uden problemer skjule informationerne med krypteringsværktøjer eller ganske enkelt ved at være meget diskrete, når de kommunikere," siger Niels Elgaard Larsen.

Han vurderer, at de svenske myndigheder vil have større succes med at overvåge ekstremister, der eksempelvis skal hverve folk til deres sag.

"Overvågningen er mere effektiv over for dem, fordi de har brug for at kommunikere forholdsvis åbent med hinanden. Til gengæld er det også mere kontroversielt, fordi myndighederne endnu ikke ved, om det er folk med kriminelle hensigter," siger Niels Elgaard Larsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S