Dansk supercomputer afslører blodpropper i hjertet

Dansk supercomputer, der kan vise et pumpende hjerte i realtime og 3D, kan hjælpe med at diagnosticere blodpropper.

Artikel top billede

Det bliver en kraftig svend, når den danske it-virksomhed Prevas og forskere på Danmarks Tekniske Universitet, DTU, er færdige med at konfigurere en af forskningsverdenens nye supercomputere.

Computeren skal bruges til krævende billedbehandlings-opgaver i forbindelse med hjertelidelser, og vil gøre det muligt at se et komplet hjerte i 3D og følge blodstrømmen i alle blodårer.

Dermed vil diagnosticeringen af blodpropper og andre hjertesygdomme i fremtiden kunne foretages uden indgreb og på væsentligt kortere tid, mener forskerne på DTU’s Center for Fast Ultrasound Imaging (CFU), der er med til at udvikle supercomputeren.

CFU er et internationalt anerkendt forskningscenter på DTU, der udvikler metoder og systemer til diagnosticering med ultralyd.

”Med den nye computer kan vi afprøve de mest avancerede algoritmer, og se de genererede billeder uden forsinkelse. Det betyder, at vi hurtigere kan se resultaterne af vores forskning,” siger professor Jørgen Arendt Jensen fra CFU.

5.000 pc’er i én

Den nye supercomputer har en regnekraft, der svarer til cirka 5.000 pc’er, og er optimeret til minimalforsinkelse, så billederne kommer med det samme, når ultralydshovedet flytter sig.

Regnekraften er opnået ved hjælp af 640 PowerPC’er, som er indlejret i 320 FPGA’er, der samtidigt fungerer som CO-parallel-processorer med i alt 1 Tbyte RAM.

FPGA-chips (Field Programmable Gate Arrays) adskiller sig fra standard-mikroprocessorer ved, at silicium kan manipuleres til forskellig brug. Dermed arbejder FPGA-computere hurtigere end computere med mikroprocessorer.

For eksempel er supercomputeren Maxwell, der er bygget på Edinburgh University i Skotland, 300 gange hurtigere end traditionelle supercomputere, og bruger i øvrigt kun en tiendedel af den normale energi.

Den danske forskningscomputer er modulært opbygget, og kan bruges til andre krævende opgaver, som for eksempel radarsystemer, avanceret vision- og billedgenkendelse og krypterings- og dekodningsopgaver.

Projektet er i en prototypefase, og afleveringen af første version finder sted i slutningen af 2008.

It-virksomheden Prevas, der er børsnoteret i Stockholm og har 550 medarbejdere, har fået eneretten til at udnytte platformen kommercielt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura