RTX sælger datterselskab til stort internationalt firma

RTX Telecom sælger datterselskabet RTX Healthcare til en stor unavngiven udenlandsk virksomhed. Salget lyder på et millionbeløb i euro. Medarbejderne får en bedre virksomhed, siger direktøren.

Artikel top billede

Den danske børsnoterede producent af trådløse mobilløsninger, RTX Telecom, har solgt datterselskabet RTX Healthcare til en stor international virksomhed.

Køberens identitet er endnu omgæret af hemmelighedskræmmeri, men der er tale om en større udenlandsk virksomhed i sundhedsbranchen.

Den nye ejer er blandt verdens førende producenter af telehealth-løsninger, oplyser RTX Telecom til Computerworld.

RTX Telecom ønsker ikke at offentliggøre salgssummen, men oplyser, at der er tale om "et millionbeløb i euro".

Cirka 20 procent af salgssummen falder som kontant betaling, og de resterende 80 procent falder som 'earn-out betaling', der afhænger af RTX Healthcares udvikling i de kommende to år.

Positivt bidrag til omstillingsproces

De sidste fem år har RTX Telecom mistet 132 millioner kroner af sin egenkapital, der i dag lyder på 257 millioner kroner. Krisen kan du læse mere om her.

RTX Telecoms administrerende direktør, Tage Rasmussen, fortæller, at salget af RTX Healtcare er et led i en omstillingsproces, hvor RTX Telecom skal fokusere på virksomhedens kerneområde, der er avancerede løsninger på det professionelle teleområder.

"Nu skal vi fokusere på vores kerneområde. Det er vores håb, at den nye strategi betyder, at vi kan gå i break-even i næste regnskabsår. Indtægterne fra salget giver naturligvis et positivt bidrag i den proces, men hvor meget det kommer til at betyde, kan jeg næsten ikke afsløre uden at røbe salgssummen," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Nu bliver det en bedre virksomhed

Som et led i virksomhedens omstillingsproces har RTX tidligere måtte afskedige hver fjerde medarbejder, men Tage Rasmussen oplyser, at medarbejderne i RTX Healtcare ikke skal frygte for deres job.

"Tværtimod, alle medarbejdere følger med i salget, og de får en ny større ejer, som vil gøre Healtcare til en bedre virksomhed," siger Tage Rasmussen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S