RTX sælger datterselskab til stort internationalt firma

RTX Telecom sælger datterselskabet RTX Healthcare til en stor unavngiven udenlandsk virksomhed. Salget lyder på et millionbeløb i euro. Medarbejderne får en bedre virksomhed, siger direktøren.

Artikel top billede

Den danske børsnoterede producent af trådløse mobilløsninger, RTX Telecom, har solgt datterselskabet RTX Healthcare til en stor international virksomhed.

Køberens identitet er endnu omgæret af hemmelighedskræmmeri, men der er tale om en større udenlandsk virksomhed i sundhedsbranchen.

Den nye ejer er blandt verdens førende producenter af telehealth-løsninger, oplyser RTX Telecom til Computerworld.

RTX Telecom ønsker ikke at offentliggøre salgssummen, men oplyser, at der er tale om "et millionbeløb i euro".

Cirka 20 procent af salgssummen falder som kontant betaling, og de resterende 80 procent falder som 'earn-out betaling', der afhænger af RTX Healthcares udvikling i de kommende to år.

Positivt bidrag til omstillingsproces

De sidste fem år har RTX Telecom mistet 132 millioner kroner af sin egenkapital, der i dag lyder på 257 millioner kroner. Krisen kan du læse mere om her.

RTX Telecoms administrerende direktør, Tage Rasmussen, fortæller, at salget af RTX Healtcare er et led i en omstillingsproces, hvor RTX Telecom skal fokusere på virksomhedens kerneområde, der er avancerede løsninger på det professionelle teleområder.

"Nu skal vi fokusere på vores kerneområde. Det er vores håb, at den nye strategi betyder, at vi kan gå i break-even i næste regnskabsår. Indtægterne fra salget giver naturligvis et positivt bidrag i den proces, men hvor meget det kommer til at betyde, kan jeg næsten ikke afsløre uden at røbe salgssummen," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Nu bliver det en bedre virksomhed

Som et led i virksomhedens omstillingsproces har RTX tidligere måtte afskedige hver fjerde medarbejder, men Tage Rasmussen oplyser, at medarbejderne i RTX Healtcare ikke skal frygte for deres job.

"Tværtimod, alle medarbejdere følger med i salget, og de får en ny større ejer, som vil gøre Healtcare til en bedre virksomhed," siger Tage Rasmussen.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S