RTX sælger datterselskab til stort internationalt firma

RTX Telecom sælger datterselskabet RTX Healthcare til en stor unavngiven udenlandsk virksomhed. Salget lyder på et millionbeløb i euro. Medarbejderne får en bedre virksomhed, siger direktøren.

Artikel top billede

Den danske børsnoterede producent af trådløse mobilløsninger, RTX Telecom, har solgt datterselskabet RTX Healthcare til en stor international virksomhed.

Køberens identitet er endnu omgæret af hemmelighedskræmmeri, men der er tale om en større udenlandsk virksomhed i sundhedsbranchen.

Den nye ejer er blandt verdens førende producenter af telehealth-løsninger, oplyser RTX Telecom til Computerworld.

RTX Telecom ønsker ikke at offentliggøre salgssummen, men oplyser, at der er tale om "et millionbeløb i euro".

Cirka 20 procent af salgssummen falder som kontant betaling, og de resterende 80 procent falder som 'earn-out betaling', der afhænger af RTX Healthcares udvikling i de kommende to år.

Positivt bidrag til omstillingsproces

De sidste fem år har RTX Telecom mistet 132 millioner kroner af sin egenkapital, der i dag lyder på 257 millioner kroner. Krisen kan du læse mere om her.

RTX Telecoms administrerende direktør, Tage Rasmussen, fortæller, at salget af RTX Healtcare er et led i en omstillingsproces, hvor RTX Telecom skal fokusere på virksomhedens kerneområde, der er avancerede løsninger på det professionelle teleområder.

"Nu skal vi fokusere på vores kerneområde. Det er vores håb, at den nye strategi betyder, at vi kan gå i break-even i næste regnskabsår. Indtægterne fra salget giver naturligvis et positivt bidrag i den proces, men hvor meget det kommer til at betyde, kan jeg næsten ikke afsløre uden at røbe salgssummen," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Nu bliver det en bedre virksomhed

Som et led i virksomhedens omstillingsproces har RTX tidligere måtte afskedige hver fjerde medarbejder, men Tage Rasmussen oplyser, at medarbejderne i RTX Healtcare ikke skal frygte for deres job.

"Tværtimod, alle medarbejdere følger med i salget, og de får en ny større ejer, som vil gøre Healtcare til en bedre virksomhed," siger Tage Rasmussen.

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job