4: Salget skal vokse og vokse og vokse

b]Tilbage til artiklen: Hvilken strategi vælger Oracle for BEA-produkter?[/b]

En anden mulighed for at tjene de 44 milliarder kroner ind igen, som virksomheden brugte på at købe BEA, er ved hjælp af mersalg.

Christina Steensboe vurderer, at Oracle kan udnytte den brede produktportefølje til at sælge produkter til eksisterende BEA-kunder.

“Hvis man tænker på applikationsservesiden, så har Oracle haft en større vækst end andre på området. Der har Oracle haft fordel af at kunne sælge til deres applikationskunder, noget som eksempelvis IBM ikke er i stand til, da den virksomhed ikke på samme måde har en applikationsportefølje og tilhørende kundebase. Jeg kan forestille mig, at Oracle er i stand til at sælge til eksisterende BEA-kunder. De har hele teknologi-delen og hele applikationsdelen, så det er naturligt at udnytte det,” siger Christina Steensboe.

b]Tilbage til artiklen: Hvilken strategi vælger Oracle for BEA-produkter?[/b]

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S