4: Salget skal vokse og vokse og vokse

b]Tilbage til artiklen: Hvilken strategi vælger Oracle for BEA-produkter?[/b]

En anden mulighed for at tjene de 44 milliarder kroner ind igen, som virksomheden brugte på at købe BEA, er ved hjælp af mersalg.

Christina Steensboe vurderer, at Oracle kan udnytte den brede produktportefølje til at sælge produkter til eksisterende BEA-kunder.

“Hvis man tænker på applikationsservesiden, så har Oracle haft en større vækst end andre på området. Der har Oracle haft fordel af at kunne sælge til deres applikationskunder, noget som eksempelvis IBM ikke er i stand til, da den virksomhed ikke på samme måde har en applikationsportefølje og tilhørende kundebase. Jeg kan forestille mig, at Oracle er i stand til at sælge til eksisterende BEA-kunder. De har hele teknologi-delen og hele applikationsdelen, så det er naturligt at udnytte det,” siger Christina Steensboe.

b]Tilbage til artiklen: Hvilken strategi vælger Oracle for BEA-produkter?[/b]

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse