Microsoft på vej med nyt opkøbs-bud på Yahoo

Microsoft pønser på at fremsætte et nyt opkøbstilbud på Yahoo - denne gang hånd i hånd med en muskelstærk partner.

Artikel top billede

Microsoft er i gang med at opsøge andre selskaber, som den amerikanske softwarekæmpe forsøger at overtale til at gå sammen med Microsoft i et nyt opkøbs-forsøg af Yahoo, skriver Wall Street Journal.

Microsoft har i den seneste tid holdt møder med blandt andre Time Warner og News Corp, skriver avisen, der citerer unavngivne kilder. Wall Street Journal ejes imidlertid af Dow Jones, der igen ejes af News Corp, og derfor regnes oplysningerne for pålidelige.

Bestræbelserne understreger, at Microsoft langt fra har trukket sine følehorn tilbage, når det gælder Yahoo, selv om Bill Gates tidligere har bedyret, at Microsoft ikke længere var interesseret, efter selskabet i begyndelsen af maj siden trak sit opkøbstilbud tilbage.

Det skete, fordi Microsoft og især Yahoo-stifter Jerry Yang ikke kunne blive enige om værdi-fastsættelsen af Yahoo, som Jerry Yang mente lå betydeligt højere end den pris, som Microsoft bød.

Siden Microsofts exit er Yahoos aktiekurs dog styrtdykket, hvilket har udløst massiv vrede blandt Yahoos aktionærer, der nu med skarpretter-investoren Carl Icahn i spidsen har planer om at kuppe bestyrelsen og i stedet indsætte en mere Microsoft-venlig ledelse af selskabet.

Microsoft har siden luftet tanken om blot at købe en del af Yahoo, og det er i dette billede, at selskabet forestiller sig, at et af de store medieselskaber kan passe ind.

Microsoft forestiller sig nemlig, at selskabet selv kan overtage Yahoos søgeforretning, mens for eksempel News Corps MySpace eller Time Warners AOL kan overtage de resterende dele af Yahoo.

Ifølge Wall Street Journal ringede Microsofts Steve Ballmer for et par uger siden til Yahoo-formand Roy Bostock med forslag om et møde, hvor de to parter skulle diskutere en ny idé, som Ballmer havde fået.

Microsoft aflyste dog mødet, der skulle være holdt i mandags, hvilket Yahoo ifølge Wall Street Journal tager som et tegn på, at Microsoft endnu ikke har fundet en partner.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S