Microsoft på vej med nyt opkøbs-bud på Yahoo

Microsoft pønser på at fremsætte et nyt opkøbstilbud på Yahoo - denne gang hånd i hånd med en muskelstærk partner.

Artikel top billede

Microsoft er i gang med at opsøge andre selskaber, som den amerikanske softwarekæmpe forsøger at overtale til at gå sammen med Microsoft i et nyt opkøbs-forsøg af Yahoo, skriver Wall Street Journal.

Microsoft har i den seneste tid holdt møder med blandt andre Time Warner og News Corp, skriver avisen, der citerer unavngivne kilder. Wall Street Journal ejes imidlertid af Dow Jones, der igen ejes af News Corp, og derfor regnes oplysningerne for pålidelige.

Bestræbelserne understreger, at Microsoft langt fra har trukket sine følehorn tilbage, når det gælder Yahoo, selv om Bill Gates tidligere har bedyret, at Microsoft ikke længere var interesseret, efter selskabet i begyndelsen af maj siden trak sit opkøbstilbud tilbage.

Det skete, fordi Microsoft og især Yahoo-stifter Jerry Yang ikke kunne blive enige om værdi-fastsættelsen af Yahoo, som Jerry Yang mente lå betydeligt højere end den pris, som Microsoft bød.

Siden Microsofts exit er Yahoos aktiekurs dog styrtdykket, hvilket har udløst massiv vrede blandt Yahoos aktionærer, der nu med skarpretter-investoren Carl Icahn i spidsen har planer om at kuppe bestyrelsen og i stedet indsætte en mere Microsoft-venlig ledelse af selskabet.

Microsoft har siden luftet tanken om blot at købe en del af Yahoo, og det er i dette billede, at selskabet forestiller sig, at et af de store medieselskaber kan passe ind.

Microsoft forestiller sig nemlig, at selskabet selv kan overtage Yahoos søgeforretning, mens for eksempel News Corps MySpace eller Time Warners AOL kan overtage de resterende dele af Yahoo.

Ifølge Wall Street Journal ringede Microsofts Steve Ballmer for et par uger siden til Yahoo-formand Roy Bostock med forslag om et møde, hvor de to parter skulle diskutere en ny idé, som Ballmer havde fået.

Microsoft aflyste dog mødet, der skulle være holdt i mandags, hvilket Yahoo ifølge Wall Street Journal tager som et tegn på, at Microsoft endnu ikke har fundet en partner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job