Teledirektør: Myndighederne beder om loggede data

Den danske overvågningslov er blevet kritiseret for at være ineffektiv, men det afholder ikke de danske myndigheder fra at bruge den, oplyser Ib Tholstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Den danske overvågningslov er blevet kritiseret for at være ineffektiv. Men ikke destmindre får myndighederne med loven i hånden adgang til teleskabernes loggede data.

Tidligere har det ikke været muligt at få oplysninger om myndighedernes brug af loven, men nu bekræfter Ib Tholstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien i Danmark overfor Computer-world, at loven bliver brugt af myndighederne.

"Myndighederne har henvendt sig til teleselskaberne for at få adgang til loggede data. Det er naturligvis ikke noget, som jeg har fuldt kendskab til, men det er mit indtryk, at det bliver gjort i et begrænset omfang," siger Ib Tholstrup.

Han tilføjer, at han hverken kan eller vil give flere oplysninger om, hvor ofte myndighederne henvender sig for at få adgang til data indsamlet med henvisning til logningsbekendtgørelsen.

Tidliger PET-chef: Ikke overraskende
Logningsbekendtgørelsen trådte i kraft 15. september 2007 og er lige siden blevet mødt af heftig kritik fra it-branchen. Men en af lovens hårdeste kritikere er den tidligere operative chef for PET, Hans Jørgen Bonnichsen.

Han har tidligere sagt, at logningsbekendtgørelsen er "hullet som en si" og er udtryk for "nyttesløs signalpolitik".

Trods det er han ikke overrasket over, at myndighederne har anvendt lovgivningen i løbet af de næsten 10 måneder, den har eksisteret.

"Det overrasker mig slet ikke, at loven bliver brugt i praksis. Loven er ikke særlig effektiv, men den kan stadig tilvejebringe data med værdi for efterforskningen. Problemet er blot, at loven er så let at omgå, at terrorister med bare et minimum af omløb i hovedet ikke bliver fældet af den," siger Hans Jørgen Bonnichsen.

Siden den danske logningsbekendtgørelse er trådt i kraft, har Sverige Riksdag vedtaget en overlågningslov, der er endnu mere omfattende end den danske. Og den svenske lovgivning kan også bruges til at overvåge danske internetbrugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S