Teledirektør: Myndighederne beder om loggede data

Den danske overvågningslov er blevet kritiseret for at være ineffektiv, men det afholder ikke de danske myndigheder fra at bruge den, oplyser Ib Tholstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Den danske overvågningslov er blevet kritiseret for at være ineffektiv. Men ikke destmindre får myndighederne med loven i hånden adgang til teleskabernes loggede data.

Tidligere har det ikke været muligt at få oplysninger om myndighedernes brug af loven, men nu bekræfter Ib Tholstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien i Danmark overfor Computer-world, at loven bliver brugt af myndighederne.

"Myndighederne har henvendt sig til teleselskaberne for at få adgang til loggede data. Det er naturligvis ikke noget, som jeg har fuldt kendskab til, men det er mit indtryk, at det bliver gjort i et begrænset omfang," siger Ib Tholstrup.

Han tilføjer, at han hverken kan eller vil give flere oplysninger om, hvor ofte myndighederne henvender sig for at få adgang til data indsamlet med henvisning til logningsbekendtgørelsen.

Tidliger PET-chef: Ikke overraskende
Logningsbekendtgørelsen trådte i kraft 15. september 2007 og er lige siden blevet mødt af heftig kritik fra it-branchen. Men en af lovens hårdeste kritikere er den tidligere operative chef for PET, Hans Jørgen Bonnichsen.

Han har tidligere sagt, at logningsbekendtgørelsen er "hullet som en si" og er udtryk for "nyttesløs signalpolitik".

Trods det er han ikke overrasket over, at myndighederne har anvendt lovgivningen i løbet af de næsten 10 måneder, den har eksisteret.

"Det overrasker mig slet ikke, at loven bliver brugt i praksis. Loven er ikke særlig effektiv, men den kan stadig tilvejebringe data med værdi for efterforskningen. Problemet er blot, at loven er så let at omgå, at terrorister med bare et minimum af omløb i hovedet ikke bliver fældet af den," siger Hans Jørgen Bonnichsen.

Siden den danske logningsbekendtgørelse er trådt i kraft, har Sverige Riksdag vedtaget en overlågningslov, der er endnu mere omfattende end den danske. Og den svenske lovgivning kan også bruges til at overvåge danske internetbrugere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos