Sverige sætter sikkerheds-politiet ind mod data-læk

Sverige sætter nu sikkerhedspolitiet ind i jagten på den FRA-medarbejder som lækkede hemmeligst-stemplet dokument om overvågning.

Artikel top billede

Det svenske sikkerhedspoliti Säpo skal hjælpe den omdiskuterede svenske myndighed, Försvarets Radioanstalt (FRA), med at finde den medarbejder, som i juni lækkede et afslørende hemmeligstemplet dokument.

Det skriver Sveriges Television.

Tirsdag kom det frem, at FRA mistænker en medarbejder for 16. juni at have lækket dokumentet til Sveriges Television.

Papiret er hemmeligstemplet, og derfor indleder Rigsadvokaten en forundersøgelse til en sag om overtrædelse af tavshedspligten.

Anklageren i sagen beder nu det svenske sikkerhedspoliti Säpo om hjælp til at efterforske, om personale ved Försvarets Radioanstalt har overtrådt tavshedspligten ved at udlevere et klassificeret dokument til Sveriges Televisions nyhedsmagasin Rapport.

Dokumentet blev brugt som dokumentation i en tv-afsløring aftenen før den svenske Rigsdag besluttede om den omdiskuterede FRA-lov skulle vedtages.

"I dette tilfælde bliver det sikkerhedspolitiet, fordi der kan være tale om oplysninger der er klassificerede," siger anklager Thomas Lindstrand til Sveriges Television.

Den såkaldte FRA-lov blev den 18. juni vedtaget i Rigsdagen med et snævert flertal. Men først efter en revidering som trak vedtagelsen langt ud på aftenen.

Loven har i mere end et år været omdiskuteret, fordi den giver Försvarets Radioanstalt vidtgående muligheder for at overvåge al elektronisk kommunikation som krydser den svenske grænse.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT