Sverige sætter sikkerheds-politiet ind mod data-læk

Sverige sætter nu sikkerhedspolitiet ind i jagten på den FRA-medarbejder som lækkede hemmeligst-stemplet dokument om overvågning.

Artikel top billede

Det svenske sikkerhedspoliti Säpo skal hjælpe den omdiskuterede svenske myndighed, Försvarets Radioanstalt (FRA), med at finde den medarbejder, som i juni lækkede et afslørende hemmeligstemplet dokument.

Det skriver Sveriges Television.

Tirsdag kom det frem, at FRA mistænker en medarbejder for 16. juni at have lækket dokumentet til Sveriges Television.

Papiret er hemmeligstemplet, og derfor indleder Rigsadvokaten en forundersøgelse til en sag om overtrædelse af tavshedspligten.

Anklageren i sagen beder nu det svenske sikkerhedspoliti Säpo om hjælp til at efterforske, om personale ved Försvarets Radioanstalt har overtrådt tavshedspligten ved at udlevere et klassificeret dokument til Sveriges Televisions nyhedsmagasin Rapport.

Dokumentet blev brugt som dokumentation i en tv-afsløring aftenen før den svenske Rigsdag besluttede om den omdiskuterede FRA-lov skulle vedtages.

"I dette tilfælde bliver det sikkerhedspolitiet, fordi der kan være tale om oplysninger der er klassificerede," siger anklager Thomas Lindstrand til Sveriges Television.

Den såkaldte FRA-lov blev den 18. juni vedtaget i Rigsdagen med et snævert flertal. Men først efter en revidering som trak vedtagelsen langt ud på aftenen.

Loven har i mere end et år været omdiskuteret, fordi den giver Försvarets Radioanstalt vidtgående muligheder for at overvåge al elektronisk kommunikation som krydser den svenske grænse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S