Sverige sætter sikkerheds-politiet ind mod data-læk

Sverige sætter nu sikkerhedspolitiet ind i jagten på den FRA-medarbejder som lækkede hemmeligst-stemplet dokument om overvågning.

Artikel top billede

Det svenske sikkerhedspoliti Säpo skal hjælpe den omdiskuterede svenske myndighed, Försvarets Radioanstalt (FRA), med at finde den medarbejder, som i juni lækkede et afslørende hemmeligstemplet dokument.

Det skriver Sveriges Television.

Tirsdag kom det frem, at FRA mistænker en medarbejder for 16. juni at have lækket dokumentet til Sveriges Television.

Papiret er hemmeligstemplet, og derfor indleder Rigsadvokaten en forundersøgelse til en sag om overtrædelse af tavshedspligten.

Anklageren i sagen beder nu det svenske sikkerhedspoliti Säpo om hjælp til at efterforske, om personale ved Försvarets Radioanstalt har overtrådt tavshedspligten ved at udlevere et klassificeret dokument til Sveriges Televisions nyhedsmagasin Rapport.

Dokumentet blev brugt som dokumentation i en tv-afsløring aftenen før den svenske Rigsdag besluttede om den omdiskuterede FRA-lov skulle vedtages.

"I dette tilfælde bliver det sikkerhedspolitiet, fordi der kan være tale om oplysninger der er klassificerede," siger anklager Thomas Lindstrand til Sveriges Television.

Den såkaldte FRA-lov blev den 18. juni vedtaget i Rigsdagen med et snævert flertal. Men først efter en revidering som trak vedtagelsen langt ud på aftenen.

Loven har i mere end et år været omdiskuteret, fordi den giver Försvarets Radioanstalt vidtgående muligheder for at overvåge al elektronisk kommunikation som krydser den svenske grænse.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job