FRA: Medarbejder lækkede afslørende dokument

Et afslørende hemmeligstemplet dokument om FRA-overvågning blev lækket af medarbejder, mener den omdiskuterede svenske myndighed.

Artikel top billede

Den omdiskuterede svenske myndighed Forsvarets Radioanstalt mener, at en medarbejder op til Riksdagsbeslutningen om en ny overvågningslov 16. juni udleverede et hemmeligstemplet dokument til svensk tv.

Dokumentet var medvirkende til afsløringen af, at Forsvarets Radioanstalt i op mod 10 år har overvåget svensk kommunikation.

En historie, som svensk tv bragte aftenen før Riksdagens forhandlinger om den nye overvågningslov, der giver Forsvarets Radioanstalt vidtgående beføjelser til at overvåge kommunikation ind og ud af Sverige.

Derfor indleder den svenske rigsadvokat nu en såkaldt forundersøgelse til en sag om overtrædelse af tavshedspligten, skriver Sveriges Television.

Det lækkede dokument dokumenterer en spørgetime hos Forsvarets Radioanstalt i februar 2007. Indholdet gør det klart, at det har været myndighedens hensigt at give indtryk af, at Forsvarets Radioanstalt ikke gemmer større mængder data.

Forsvarets Radioanstalt har siden foråret 2007 på hjemmesiden forklaret offentligheden, hvordan efterretningsarbejdet foregår.

Myndigheden skriver blandt andet, at 'Den tilgængelige information lagres i real-tid, hvilket indebærer at størstedelen af data aldrig gemmes'.

Men en ansat har ifølge det hemmelige dokument under spørgetimen spurgt cheferne, hvorfor man på myndighedens hjemmeside skriver dette, når man jo netop arbejder ved at lagre data.

Ifølge den ansatte lagres der netop "store mængder data, som senere gennemsøges."

I det hemmeligstemplede dokument beskriver en chef, hvad den for nylig vedtagne lov vil komme til at betyde for Forsvarets Radioanstalt.

Her fremgår det, at "den vil tvinge os til at være mere præcise i vores udvælgelse og vores arbejde. Den tid, da vi kunne indhente al tilgængelig trafik om bestemte ting og senere, er af flere grunde forbi."

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S