Svensk overvågningslov bremset på målstregen

Afstemning om den omstridte svenske overvågningslov er blevet stoppet. Den svenske forsvarsminister kommer senere i dag med et revideret lovforslag, der i højere grad skal værne om privatlivets fred.

Artikel top billede

Bølgerne har gået højt i Sverige - både i Riksdagen og ude blandt borgerne. Årsag: Et lovforslag, der giver ret til overvågning af al kommunikation ud og ind af Sverige uden direkte mistanke eller anden væsentlig begrundelse.

Riksdagens medlemmer har debatteret lovforslaget hele tirsdagen og skulle stemme om vedtagelsen onsdag morgen. Men nu er forslaget blevet stoppet. Det sker blandt andet efter modstand hos flere medlemmer i den svenske regeringsalliance, skriver den svenske avis Aftonbladet.

Men debatten fortsætter, fordi den svenske forsvarsminister, Sten Tolgfors fra Moderaterne, fremsætter en revideret udgave af loven, som skal til debat og afstemning i Riksdagen senere på dagen.

Ifølge den svenske forsvarsminister vil det nye forslag i højere grad end det oprindelige lovforslag værne om privatlivets fred, det skriver den svenske avis Expressen

Der nedsættes en datakommision

Det ændrede forslag kommer ifølge Expressen til at indebære, at der bliver etableret en særlig datakommission, som skal overvåge den svenske efterretningsmyndigheds, Försvarets Radioanstalt (FRA), arbejde.

Desuden vil der bliver nedsat et særligt udvalg bestående af medlemmer af den svenske Riksdag, der også skal kontrollere FRA's aktiviteter.

Det nye forslag forventes at få opbakning fra hele den svenske regeringsalliance, men møder stadigvæk skarp kritik fra oppositionen.

Lars Ohly, der er leder af det socialistiske Vänsterpartiet, mener ikke at ændringerne har nogen betydning.

"Jeg ser det som om, at Frederik Reinfeldt (den svenske statsminister, red.) vil undgå at tabe ansigt. Det er det samme forslag, den eneste ændring er, at dem der kontrollere borgerne også vil blive kontrolleret," siger han til Expresesn.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS