Læs spørgsmålene til EU-Kommisionen her

Tilbage til artiklen: Dansk EU-politiker i kødet på svensk overvågning.

Om overvågning af europæiske borgere

De Amerikanske Myndigheder overvåger i større og større omfang europæiske borgere. Således er USA i stand til at følge med i pengeoverførsler gennem den såkaldte SWIFT database. Det betyder, at USA kan overvåge pengeoverførsler mellem Europa og andre kontinenter, som intet har med USA at gøre.

Ligeledes har de Amerikanske Myndigheder adgang til indhold i emails, som sendes til udenlandske statsborgere, fx fra Danmark til Brasilien, såfremt de går over en amerikansk server, hvilket ofte er tilfældet.

Men også inden for EU's egne grænser har vi problemer med, at borgere fra et land bliver underlagt overvågning i et andet. F.eks. har Sverige vedtaget en lov, der giver staten ret til at overvåge elektronisk kommunikation. Men det er ikke kun Sverige, der bliver omfattet af loven. Også fx danskere der benytter sig af selskaber, der opererer i både Danmark og Sverige, fordi de benytter servere i begge lande.

Hvad gør EU Kommissionen for at sikre, at europæiske borgere ikke bliver underlagt overvågning og regler, der er i strid med de europæiske databeskyttelsesregler?

Agter Kommissionen at gribe ind overfor USA's overvågning af europæiske borgere?

Kan vi lave fælles regler for overvågning af data, så man ikke bliver underlagt et andet lands lovgivning, der er i strid med egne databeskyttelsesregler?

Tilbage til artiklen: Dansk EU-politiker i kødet på svensk overvågning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision