EU vil tvangsregulere prisen på sms-beskeder

Efter at have tvangs-sænket de tårnhøje europæiske roamingafgifter på mobilsamtaler, er turen nu kommet til sms-beskederne, som vi betaler alt for meget for at sende, når vi er i udlandet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionen vil have kappet en stor del af den pris, som det i dag koster at sende og modtage sms-beskeder på mobiltelefoner, når man er i udlandet.

Det ventes, at tele-kommissær Viviane Reding vil præsentere planerne i dag, tirsdag.

Det ventes dog ikke, at planerne kommer til at omfatte andre typer data-overførsler til og fra mobile enheder, som eksempelvis internet-services og email, lyder det fra en person tæt på Viviane Reding.

”Kommissæren vil nævne visse beløbsstørrelser, der er blevet foreslået, men der er endnu ikke blevet truffet beslutning om en bestemt størrelse,” lyder det fra den pågældende person, der ønsker at være anonym.

Prisen er faktisk faldet

En rapport fra EU viste i januar, at den gennemsnitlige EU-pris for en sms i tredje kvartal 2007 var 0,29 euro eller omkring to kroner. Prisen er siden faldet en smule, men Viviane Reding mener, at faldet langt fra er stort nok.

Beslutningen om at gå i kødet på roaming-priserne for sms kommer et år efter, at EU for alvor gik ind i kampen om at begrænse de meget voldsomme roaming-afgifter på mobil-samtaler. Seneste kapitel i den historie finder du her.

EU har tidligere sat en del europæiske teleselskaber i gabestok for at tvinge dem til at sænke priserne.

EU bedyrer i dag, at kampagnen har medført, at roamingspriserne på mobilsamtaler er faldet med omkring 60 procent på tværs af EU-landene.

Ifølge den nuværende roaminglov skal mobil-operatørerne tilbyde kunderne en ”euro-tarif” for samtaler, der roames i EU-lande. I dag er prisloftet 0,49 euro per minut for at foretage opkaldt og 0,24 euro per minut for at modtage opkaldt.

Dette prisloft vil falde en smule med udgangen af næste måned og igen i august 2009.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS