Politikere klar til at rive overvågnings-lov i stykker

Den svenske overvågningslov kan måske blive til konfetti. Seks borgerlige Riksdagsmedlemmer er klar til at stemme for oppositionsforslag.

Artikel top billede

Seks borgerlige medlemmer af den svenske Riksdagen kan nu blive tungen på vægtskålen, der betyder at den omstridte svenske overvågningslov der blev vedtaget i juni rives i stykker.

De seks medlemmer af det borgerlige parti Folkpartiet er nemlig nu klar til at vælte loven ved at stemme for et forslag de selv fremsriller i Riksdagen eller til et forslag fra regeringsoppositionen.

Det skriver Sveriges Television.

Den såkaldte FRA-lov har efter vedtagelsen rejst en debatstorm, fordi den gør det muligt for myndigheden Försvarets Radioanstalt at følge med i al elektronisk kommunikation som krydser landets grænse.

Flere af Riksdagsmedlemmerne har ifølge tv-stationen skiftet mening om loven, der efter lange forhandlinger blev vedtaget ud på aftenen den 18. juni med blot 143 stemmer imod 138.

Medlemmerne, der nu skifter mening, arbejder ifølge Sveriges television på, hvordan de kan gøre et forslag spiseligt for venstrefløjen

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan danske interesser som Folketinget, PET, danske virksomheder og borgere vil blive ramt af loven, fordi datapakker med kommunikation hopper fra land til land på servere og centraler.

Den svenske overvågningslov har også skabt politisk debat i Danmark.

Blandt andet er justitsminister Lene Espersen (K) gået ind i sagen om den svenske overvågning, efter at videnskabsminister Helge Sander (V) og statsminister Anders Fogh Rasmussen har afvist at efterkomme en appel fra brancheorganisationen ITEK om en garanti mod svensk overvågning af danske interesser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS