Overvåget svensker anmelder spion-myndighed

En svensk forretningsmand anmelder den svenske overvågningsmyndighed FRA for ulovlig overvågning. Han er en af de 103 personer, som står på lækket liste.

Artikel top billede

Den omdiskuterede overvågningsmyndighed Försvarets Radioanstalt står nu overfor endnu en undersøgelse.

En svensk borger har nu anmeldt myndigheden til den svenske Justitiekansler, fordi han står på en liste med 103 andre personer, som gennem 1990'erne blev overvåget ulovligt af Försvarets Radioanstalt.

"Det var meget ubehageligt, da jeg fandt ud af, at jeg var på den liste. Jeg havde forbindelser i Rusland i begyndelsen af 1990'erne, men det var bare forretninger. Import og eksport," siger Jörgen Larsson til Svenska Dagbladet.

Række af anmeldelser

Afsløringen af FRA's ulovlige aflytninger rullede på svensk tv aftenen før Riksdagens beslutning om at gennemføre den nye overvågnigslov, som betyder at netop Försvarets Radioanstalt for lov til at overvåge al elektronisk kommunikation som passerer landet.

Sagen har siden betydet en række anmeldelser af FRA.

Blandt andet har den svenske Datainspektionen indledet et tilsyn af myndigheden efter anmeldelser af lemfældig omgang med persondata.

Sagen betød desuden, at Försvarets Radioanstalt blev anmeldt for at bryde den svenske post- og telelov. Men denne sag blev for nylig droppet.

Ifølge Sveriges Televison skriver Jörgen Larsson i sin anmeldelse, at han vil kræve erstatning, hvis det viser sig, at FRA har brudt loven.

Generaldirektøren for FRA, Ingvar Åkesson, har tidligere afvist at listen med de 103 navne drejer sig om personer, som er blevet overvåget.

Han har i et debatindlæg i Svenska DAgbladet forklaret, at det drejer sig om restdata i forbindelse med aflytning af "udenlandske mål.".

FRA har efter afsløringen af den ulovlige overvågning indledt en efterforskning med bistand fra det svenske sikkerhedspoliti Säpo for at finde lækken til listen med de 103 navne.

FRA mistænker en medarbejder for at have lækket informationerne.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Nordjylland

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S