Overvåget svensker anmelder spion-myndighed

En svensk forretningsmand anmelder den svenske overvågningsmyndighed FRA for ulovlig overvågning. Han er en af de 103 personer, som står på lækket liste.

Artikel top billede

Den omdiskuterede overvågningsmyndighed Försvarets Radioanstalt står nu overfor endnu en undersøgelse.

En svensk borger har nu anmeldt myndigheden til den svenske Justitiekansler, fordi han står på en liste med 103 andre personer, som gennem 1990'erne blev overvåget ulovligt af Försvarets Radioanstalt.

"Det var meget ubehageligt, da jeg fandt ud af, at jeg var på den liste. Jeg havde forbindelser i Rusland i begyndelsen af 1990'erne, men det var bare forretninger. Import og eksport," siger Jörgen Larsson til Svenska Dagbladet.

Række af anmeldelser

Afsløringen af FRA's ulovlige aflytninger rullede på svensk tv aftenen før Riksdagens beslutning om at gennemføre den nye overvågnigslov, som betyder at netop Försvarets Radioanstalt for lov til at overvåge al elektronisk kommunikation som passerer landet.

Sagen har siden betydet en række anmeldelser af FRA.

Blandt andet har den svenske Datainspektionen indledet et tilsyn af myndigheden efter anmeldelser af lemfældig omgang med persondata.

Sagen betød desuden, at Försvarets Radioanstalt blev anmeldt for at bryde den svenske post- og telelov. Men denne sag blev for nylig droppet.

Ifølge Sveriges Televison skriver Jörgen Larsson i sin anmeldelse, at han vil kræve erstatning, hvis det viser sig, at FRA har brudt loven.

Generaldirektøren for FRA, Ingvar Åkesson, har tidligere afvist at listen med de 103 navne drejer sig om personer, som er blevet overvåget.

Han har i et debatindlæg i Svenska DAgbladet forklaret, at det drejer sig om restdata i forbindelse med aflytning af "udenlandske mål.".

FRA har efter afsløringen af den ulovlige overvågning indledt en efterforskning med bistand fra det svenske sikkerhedspoliti Säpo for at finde lækken til listen med de 103 navne.

FRA mistænker en medarbejder for at have lækket informationerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub