Asiatisk tyfon stoppede ikke salg af Eee-box

Trods den ventede tyfon fik Asustech alligevel solgt alle eksemplarer af den nye Eee-box.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den ventede tyfon i Taiwan, Fung Wong, stoppede alligevel ikke Asutechs lancering af box-modellen af Eee-computeren.

Firmaet solgte onsdag alle 1.000 maskiner, som var udbudt til salg i landet for omkring 1250 kroner stykket hos både forhandlere og netbutikker.

Firmaet venter at afsætte mellem 100- og 200.000 maskiner inden årets udgang. Mens maskinerne allerede fra den 15. juli har været til salg i HongKong må resten af verden stadig vente en tid, mens firmaet får hævet produktionen.

Når Europa i slutningen af september

Box-udgaven af den skrabede bærbare ventes at være klar på de fleste markeder i slutningen af september. Udrulningen foregår først i Asien, herefter Europa og til sidst i Nordamerika.

Maskinen leveres med softwarepakken Asus Ekspress Gate, som blandt andet indeholder en browser, og booter på maskinen I løbet af syv sekunder.

Købere af maskinen kan vælge mellem denne programpakke eller Windows XP når tænder computeren. I modsætning til den bærbare Eee, er der endnu ingen version af box-modellen som udelukkende understøtter styresystemet Linux.

Computeren er udstyret med en 1,6 GHz Atom processor fra Intel, en gigabyte Dram, en 80 gigabyte harddisk og trådløst netværk og vejer omkring et kilo.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec