Kvinder dominerer Facebook og MySpace

Kvinder strømmer til sociale netværk som MySpace og Facebook og er klart i flertal blandt brugerne.

Artikel top billede

På langt de fleste sociale netværk á la Facebook og MySpace er kvinderne i overtal. Det konstaterer en undersøgelse fra det amerikanske netanalyseselskab Rapleaf.

Undersøgelsen ser på aldersammensætning og køn for en række sociale netværk, og undersøgelsens datagrundlag omfatter op mod 50 millioner personer, skriver Digi.no.

Aldersgruppen 18-24 år er størst på Facebook, med cirka 1,7 millioner kvinder mod i underkanten af en million mænd. Den samme aldersgruppe dominerer på MySpace med syv millioner kvinder og godt fem millioner mænd.

LinkedIn er undtagelsen

LinkedIn er en af undtagelserne, som har flest mandlige brugere. På LinkedIn, der er et meget erhvervsorienteret site, er brugerne også generelt lidt ældre. Aldersgruppen 25-34 år er klart størst blandt brugerne af forretningsnetværket.

Tallene for fototjenesten Flickr viser, at voksne mænd er mere interesseret i at dele billeder på nettet, men totalt set for alle alderstrin er der også flest kvinder her.

Blandt undersøgelsens konklusioner er, at piger og kvinder i aldersgruppen 14-24 dominerer de sociale nettjenester. Pigerne har flere venner end drenge og mænd på samme alderstrin.

Til gengæld er mænd over 35 mere aktive og har flere venner end kvinder på samme alder. I gennemsnit har en bruger af sociale netværk ifølge Rapleafs undersøgelse mellem to og 25 venner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS