It-virksomheder er vilde med aktieoptioner

Hver fjerde it-virksomhed giver medarbejderne aktieoptioner. Her kan du se, om løn-optionerne står i høj kurs i din type virksomhed.

Artikel top billede

Godt hver fjerde it-virksomhed har en aktieoptionsordning.

Det viser It-vækstbarometeret 2008, som Deloitte laver i forbindelse med, at Computerworld i næste måned kårer Danmarks bedste it-virksomheder i Top 100-magasinet.

Deloitte spørger over 300 it-direktører om deres strategiske udfordringer og forventninger til vækst og en række andre forhold.

"Vi har de senere år oplevet en kraftig efterspørgsel efter rådgivning om incitamentsordninger i bred forstand. Det kan være alt fra medarbejderobligationer over fitness, bredbånd, frit togkort og så videre," siger Kim Gerner, der er leder af Deloittes division for teknologi, medier og tele.

Tilfredse med aktieoptionsordning

"Det interessante spørgsmål er, om virksomhederne har haft succes med incitamentsordningerne. Svaret er ja," siger Kim Gerner.

Kigger vi specifikt på aktieoptionsordningerne, siger syv ud af ti "ja" eller "delvist" til, at aktieoptionsordningen har været en succes, mens 22 procent siger "nej".

Tilfredsheden med aktieoptionsordningen er størst blandt software-virksomheder, mens den er lavest blandt distributører.

Men der er forskel på, hvor udbredte optionsordningerne er i forskellige firmaer.

Mens det kun er 20 procent af firmaerne med 5-9 ansatte der har en aktieoptionsordning, er det 40 procent af virksomhederne med 50-199 ansatte, og i gruppen af virksomheder med mere end 200 ansatte er det 53 procent.

Ikke kun bestyrelse og toplederen

Værd at bemærke i undersøgelsen er også, at virksomhederne så langt fra kun giver disse optioner til topledelsen og bestyrelsen.

Faktisk giver 63 procent af it-firmaerne med optionsordninger muligheden til alle nøglemedarbejdere i firmaet, mens 38 procent giver bestyrelsen muligheden.

Blandt de, der ikke har en aktieoptionsordning på nuværende tidspunkt, planlægger 21 procent at indføre det de næste par år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos