It-virksomheder er vilde med aktieoptioner

Hver fjerde it-virksomhed giver medarbejderne aktieoptioner. Her kan du se, om løn-optionerne står i høj kurs i din type virksomhed.

Artikel top billede

Godt hver fjerde it-virksomhed har en aktieoptionsordning.

Det viser It-vækstbarometeret 2008, som Deloitte laver i forbindelse med, at Computerworld i næste måned kårer Danmarks bedste it-virksomheder i Top 100-magasinet.

Deloitte spørger over 300 it-direktører om deres strategiske udfordringer og forventninger til vækst og en række andre forhold.

"Vi har de senere år oplevet en kraftig efterspørgsel efter rådgivning om incitamentsordninger i bred forstand. Det kan være alt fra medarbejderobligationer over fitness, bredbånd, frit togkort og så videre," siger Kim Gerner, der er leder af Deloittes division for teknologi, medier og tele.

Tilfredse med aktieoptionsordning

"Det interessante spørgsmål er, om virksomhederne har haft succes med incitamentsordningerne. Svaret er ja," siger Kim Gerner.

Kigger vi specifikt på aktieoptionsordningerne, siger syv ud af ti "ja" eller "delvist" til, at aktieoptionsordningen har været en succes, mens 22 procent siger "nej".

Tilfredsheden med aktieoptionsordningen er størst blandt software-virksomheder, mens den er lavest blandt distributører.

Men der er forskel på, hvor udbredte optionsordningerne er i forskellige firmaer.

Mens det kun er 20 procent af firmaerne med 5-9 ansatte der har en aktieoptionsordning, er det 40 procent af virksomhederne med 50-199 ansatte, og i gruppen af virksomheder med mere end 200 ansatte er det 53 procent.

Ikke kun bestyrelse og toplederen

Værd at bemærke i undersøgelsen er også, at virksomhederne så langt fra kun giver disse optioner til topledelsen og bestyrelsen.

Faktisk giver 63 procent af it-firmaerne med optionsordninger muligheden til alle nøglemedarbejdere i firmaet, mens 38 procent giver bestyrelsen muligheden.

Blandt de, der ikke har en aktieoptionsordning på nuværende tidspunkt, planlægger 21 procent at indføre det de næste par år.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse