It-virksomheder er vilde med aktieoptioner

Hver fjerde it-virksomhed giver medarbejderne aktieoptioner. Her kan du se, om løn-optionerne står i høj kurs i din type virksomhed.

Artikel top billede

Godt hver fjerde it-virksomhed har en aktieoptionsordning.

Det viser It-vækstbarometeret 2008, som Deloitte laver i forbindelse med, at Computerworld i næste måned kårer Danmarks bedste it-virksomheder i Top 100-magasinet.

Deloitte spørger over 300 it-direktører om deres strategiske udfordringer og forventninger til vækst og en række andre forhold.

"Vi har de senere år oplevet en kraftig efterspørgsel efter rådgivning om incitamentsordninger i bred forstand. Det kan være alt fra medarbejderobligationer over fitness, bredbånd, frit togkort og så videre," siger Kim Gerner, der er leder af Deloittes division for teknologi, medier og tele.

Tilfredse med aktieoptionsordning

"Det interessante spørgsmål er, om virksomhederne har haft succes med incitamentsordningerne. Svaret er ja," siger Kim Gerner.

Kigger vi specifikt på aktieoptionsordningerne, siger syv ud af ti "ja" eller "delvist" til, at aktieoptionsordningen har været en succes, mens 22 procent siger "nej".

Tilfredsheden med aktieoptionsordningen er størst blandt software-virksomheder, mens den er lavest blandt distributører.

Men der er forskel på, hvor udbredte optionsordningerne er i forskellige firmaer.

Mens det kun er 20 procent af firmaerne med 5-9 ansatte der har en aktieoptionsordning, er det 40 procent af virksomhederne med 50-199 ansatte, og i gruppen af virksomheder med mere end 200 ansatte er det 53 procent.

Ikke kun bestyrelse og toplederen

Værd at bemærke i undersøgelsen er også, at virksomhederne så langt fra kun giver disse optioner til topledelsen og bestyrelsen.

Faktisk giver 63 procent af it-firmaerne med optionsordninger muligheden til alle nøglemedarbejdere i firmaet, mens 38 procent giver bestyrelsen muligheden.

Blandt de, der ikke har en aktieoptionsordning på nuværende tidspunkt, planlægger 21 procent at indføre det de næste par år.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job