It-virksomheder er vilde med aktieoptioner

Hver fjerde it-virksomhed giver medarbejderne aktieoptioner. Her kan du se, om løn-optionerne står i høj kurs i din type virksomhed.

Artikel top billede

Godt hver fjerde it-virksomhed har en aktieoptionsordning.

Det viser It-vækstbarometeret 2008, som Deloitte laver i forbindelse med, at Computerworld i næste måned kårer Danmarks bedste it-virksomheder i Top 100-magasinet.

Deloitte spørger over 300 it-direktører om deres strategiske udfordringer og forventninger til vækst og en række andre forhold.

"Vi har de senere år oplevet en kraftig efterspørgsel efter rådgivning om incitamentsordninger i bred forstand. Det kan være alt fra medarbejderobligationer over fitness, bredbånd, frit togkort og så videre," siger Kim Gerner, der er leder af Deloittes division for teknologi, medier og tele.

Tilfredse med aktieoptionsordning

"Det interessante spørgsmål er, om virksomhederne har haft succes med incitamentsordningerne. Svaret er ja," siger Kim Gerner.

Kigger vi specifikt på aktieoptionsordningerne, siger syv ud af ti "ja" eller "delvist" til, at aktieoptionsordningen har været en succes, mens 22 procent siger "nej".

Tilfredsheden med aktieoptionsordningen er størst blandt software-virksomheder, mens den er lavest blandt distributører.

Men der er forskel på, hvor udbredte optionsordningerne er i forskellige firmaer.

Mens det kun er 20 procent af firmaerne med 5-9 ansatte der har en aktieoptionsordning, er det 40 procent af virksomhederne med 50-199 ansatte, og i gruppen af virksomheder med mere end 200 ansatte er det 53 procent.

Ikke kun bestyrelse og toplederen

Værd at bemærke i undersøgelsen er også, at virksomhederne så langt fra kun giver disse optioner til topledelsen og bestyrelsen.

Faktisk giver 63 procent af it-firmaerne med optionsordninger muligheden til alle nøglemedarbejdere i firmaet, mens 38 procent giver bestyrelsen muligheden.

Blandt de, der ikke har en aktieoptionsordning på nuværende tidspunkt, planlægger 21 procent at indføre det de næste par år.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos