Her er de mest "populære" spam-mails

Er du selv gået i fælden og har troet på en uskyldigt udseende e-mail, der i virkeligheden var snyd og bedrag? Vi har samlet otte af slagsen, som har fået millioner af mennesker på krogen.

Artikel top billede

Tillykke, du har vundet i lotteriet i et land, der hedder noget, du ikke kan udtale. En oliemagnat i Langtbortistan vil gerne forære dig millioner af dollars, lige her og nu. Sexede piger vil gerne møde dig.

Helt ærligt. Hvis nogen ringede på din dør og fortalte det samme, ville du bede dem om at smutte. Hvorfor falder folk så for sådan noget, bare fordi det står i deres e-mail? Som om en dårlig skrevet besked skulle få et besynderligt budskab til at lyde mere legitimt.

Den kedelige nyhed er, at den eneste grund til, at der bliver ved med at komme den slags irriterende e-mails i din indbakke er, at de virker.

Uanset hvor mange artikler, der bliver skrevet om e-mailfupnumre, og spammere der har taget folk i en vis legemsdel, så fortsætter folk med at klikke.

Alt for mange hopper på den

Hvorfor? Det handler om procenter. Responsraten for papir-post-spam er mellem en halv og en hel procent. Det lyder måske ikke af meget, men overfører man det til e-mail, så kan en spammer sende en million beskeder - uden at skulle bruge penge til papir og porto - og få svar fra mellem 5.000 og 10.000.

Faktisk viser en ny undersøgelse fra internet-sikkerhedsfirmaet Marshal, at tæt på 30 procent af internetbrugerne indrømmer at have købt noget fra spam-e-mail.

Om 100 år vil spam-boksene på vore hjerne-implanterede chips blive fyldt op, og vi vil stadig spørge os, hvem der mon klikker på det.

Her er så vores, uprioriterede, liste over de bedste/værste e-mail fupnumre, der har passeret indbakke-filteret og snydt millioner af mennesker.

Listen over de mest "populære" spam-mails:

1: Pop popcorn med mobiltelefoner
2: Støt forbud mod dihydrogen monoxid
3: Opdræt bonsai-killinger i flasker
4: Bill Gates vil forære dig penge
5: Start et kernevåbenangreb fra pc'en
6: Jeg er advokat i Nigeria og behøver din hjælp
7: Se Angelina Jolies læber eksplodere
8: Arbejdsvirus

Oversat af Birte Matsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics