Her er de mest "populære" spam-mails

Er du selv gået i fælden og har troet på en uskyldigt udseende e-mail, der i virkeligheden var snyd og bedrag? Vi har samlet otte af slagsen, som har fået millioner af mennesker på krogen.

Artikel top billede

Tillykke, du har vundet i lotteriet i et land, der hedder noget, du ikke kan udtale. En oliemagnat i Langtbortistan vil gerne forære dig millioner af dollars, lige her og nu. Sexede piger vil gerne møde dig.

Helt ærligt. Hvis nogen ringede på din dør og fortalte det samme, ville du bede dem om at smutte. Hvorfor falder folk så for sådan noget, bare fordi det står i deres e-mail? Som om en dårlig skrevet besked skulle få et besynderligt budskab til at lyde mere legitimt.

Den kedelige nyhed er, at den eneste grund til, at der bliver ved med at komme den slags irriterende e-mails i din indbakke er, at de virker.

Uanset hvor mange artikler, der bliver skrevet om e-mailfupnumre, og spammere der har taget folk i en vis legemsdel, så fortsætter folk med at klikke.

Alt for mange hopper på den

Hvorfor? Det handler om procenter. Responsraten for papir-post-spam er mellem en halv og en hel procent. Det lyder måske ikke af meget, men overfører man det til e-mail, så kan en spammer sende en million beskeder - uden at skulle bruge penge til papir og porto - og få svar fra mellem 5.000 og 10.000.

Faktisk viser en ny undersøgelse fra internet-sikkerhedsfirmaet Marshal, at tæt på 30 procent af internetbrugerne indrømmer at have købt noget fra spam-e-mail.

Om 100 år vil spam-boksene på vore hjerne-implanterede chips blive fyldt op, og vi vil stadig spørge os, hvem der mon klikker på det.

Her er så vores, uprioriterede, liste over de bedste/værste e-mail fupnumre, der har passeret indbakke-filteret og snydt millioner af mennesker.

Listen over de mest "populære" spam-mails:

1: Pop popcorn med mobiltelefoner
2: Støt forbud mod dihydrogen monoxid
3: Opdræt bonsai-killinger i flasker
4: Bill Gates vil forære dig penge
5: Start et kernevåbenangreb fra pc'en
6: Jeg er advokat i Nigeria og behøver din hjælp
7: Se Angelina Jolies læber eksplodere
8: Arbejdsvirus

Oversat af Birte Matsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest