Her er de mest "populære" spam-mails

Er du selv gået i fælden og har troet på en uskyldigt udseende e-mail, der i virkeligheden var snyd og bedrag? Vi har samlet otte af slagsen, som har fået millioner af mennesker på krogen.

Artikel top billede

Tillykke, du har vundet i lotteriet i et land, der hedder noget, du ikke kan udtale. En oliemagnat i Langtbortistan vil gerne forære dig millioner af dollars, lige her og nu. Sexede piger vil gerne møde dig.

Helt ærligt. Hvis nogen ringede på din dør og fortalte det samme, ville du bede dem om at smutte. Hvorfor falder folk så for sådan noget, bare fordi det står i deres e-mail? Som om en dårlig skrevet besked skulle få et besynderligt budskab til at lyde mere legitimt.

Den kedelige nyhed er, at den eneste grund til, at der bliver ved med at komme den slags irriterende e-mails i din indbakke er, at de virker.

Uanset hvor mange artikler, der bliver skrevet om e-mailfupnumre, og spammere der har taget folk i en vis legemsdel, så fortsætter folk med at klikke.

Alt for mange hopper på den

Hvorfor? Det handler om procenter. Responsraten for papir-post-spam er mellem en halv og en hel procent. Det lyder måske ikke af meget, men overfører man det til e-mail, så kan en spammer sende en million beskeder - uden at skulle bruge penge til papir og porto - og få svar fra mellem 5.000 og 10.000.

Faktisk viser en ny undersøgelse fra internet-sikkerhedsfirmaet Marshal, at tæt på 30 procent af internetbrugerne indrømmer at have købt noget fra spam-e-mail.

Om 100 år vil spam-boksene på vore hjerne-implanterede chips blive fyldt op, og vi vil stadig spørge os, hvem der mon klikker på det.

Her er så vores, uprioriterede, liste over de bedste/værste e-mail fupnumre, der har passeret indbakke-filteret og snydt millioner af mennesker.

Listen over de mest "populære" spam-mails:

1: Pop popcorn med mobiltelefoner
2: Støt forbud mod dihydrogen monoxid
3: Opdræt bonsai-killinger i flasker
4: Bill Gates vil forære dig penge
5: Start et kernevåbenangreb fra pc'en
6: Jeg er advokat i Nigeria og behøver din hjælp
7: Se Angelina Jolies læber eksplodere
8: Arbejdsvirus

Oversat af Birte Matsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S