Bill Gates vil forære dig penge

Artikel top billede

Tilbage til oversigten

Her i sommer blev en kollega kontaktet af en slægtning, der ville vide, om den e-mail, hun havde modtaget, som fortalte, at Bill Gates ville sende 1.000 dollars til hende, var ægte.

Selv om Gates er meget generøs med sin formue, nu da han har trukket sig tilbage fra det daglige arbejde hos Microsoft, så kan man kun få del i pengene ved at søge Bill and Melinda Gates Foundation.

Men længe før den fond blev grundlagt, tilbage i internettets første dage, cirkulerede e-mails, der fortalte om Gates' eller Microsofts vilje til at uddele penge - og det sker altså stadig.

På snopes.com er der en liste over de mest udbredte vandrehistorier, og selv om Gates og Microsoft har været genstand for e-mail-fup siden 1990'erne, så var de stadig at finde på top 25 i august 2008.

En version fortæller, at Microsoft vil sikre sig, at Internet Explorer forbliver den dominerende browser. Det eneste, man skal gøre for at hjælpe og derved få penge fra Microsoft, er at sende mailen videre til sine venner.

Microsoft sporer mailen i to uger, og man får betaling for hver person, der modtager mailen fra dig. Blandt de attraktive detaljer er en liste over forskellige beløb, man kan være heldig at modtage - en version oplyser, at afsenderen har modtaget ikke mindre end 24.800 dollars fra Microsoft.

Men hvis det var muligt at spore en e-mail på den måde, ville myndighederne være over Microsoft med beskyldninger om brud på privatlivets fred.

Dernæst kommer, at der højst sandsynligt ikke findes en teknologi, der kan gøre det. Men det vil hovedparten af læserne af herværende publikation sikkert allerede vide.

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank