Støt forbud mod dihydrogen monoxid

Artikel top billede

Tilbage til oversigten

E-mail-advarsler mod farerne ved dihygrogen monoxid cirkulerede på internettet i slutningen af 1990'erne og dukker stadig op.

Man bliver bedt om at underskrive og videresende en anmodning om at forbyde stoffet, der er medvirkende til den globale opvarmning, er en vigtig del af syreregn, får metaller til at ruste hurtigere, og som er fundet i kræftknuder.

Det kemiske stof bidrager ligeledes til drivhuseffekten og til at nedbryde vores landskaber. Det findes også i fødevarer. Lyder ret farligt. Det vil du da godt skrive under på ikke?

Så er der lige en ting til, du skal vide om dihydrogen monoxid: Det kendes også som: vand. Du ved, det som vi alle sammen er afhængige af for at overleve.

Ophavsmændene til det fupnummer er mange. Fra pjecer, der blev delt rundt på University of California i Santa Cruz i 1989, til en gymnasieelev, der tog fat på 50 medstuderende i 1997 og fik 43 af dem til at skrive under for at få forbudt det kemiske stof.

Han fik en pris for sin opgave, der fik titlen "Hvor naive er vi?", og der er stadig en del (aktive) websider, der advarer mod farerne ved stoffet.

Du må ikke få det alt for dårligt, hvis du selv er faldet for spøgen. Selv et medlem af regeringen i New Zealand hoppede i sidste år.

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S