IT- og Telestyrelsen afviser kritik af udlandstakster

En ny rapport fra IT- og Telestyrelsen fastslår, at danske mobilselskaber tager en rimelig pris, når brugerne ringer til udlandet fra deres mobil i Danmark.

Artikel top billede

Et mobilopkald til udlandet koster mere end et opkald fra Randers til Køge. Det ved mobilkunderne. Men er prisen urimelig?

Det spørgsmål ønskede videnskabsminister Helge Sander (V) besvaret tilbage i juni. Derfor bad han IT- og Telestyrelsen undersøge, hvordan prisniveauet lå på opkald fra danske mobiler til udenlandske numre. Såvel fastnet som mobil.

Nu er IT- og Telestyrelsen kommet med deres svar, og de afviser behovet for at regulere priserne.

Et opkald fra en dansk mobil til en mobil i England koster mellem 2,25 og 5,75 kroner alt efter udbyder. Styrelsen henviser derudover til, at den maksimale pris for et mobilopkald fra udlandet til Danmark med en dansk mobil var EU-fastsat til 4,29 kroner per 1. juli. Et såkaldt roaming-opkald.

"Sammenholdes dette med de ovenfor anførte priser for at ringe fra Danmark til disse lande, er mobiludbydernes priser for opkald fra Danmark til eksempelvis England ikke urimelige høje," lyder det i rapporten.

Intet behov for prisregulering

IT- og Telestyrelsen fremhæver også i deres rapport, at konkurrencen på det danske marked er så stærk, at styrelsen ikke har hjemmel til at gennemføre en regulering af forbrugerpriserne.

"IT- og Telestyrelsen finder, at forudsætningen for regulering på detailniveau ikke er til stede, da der næppe vil være et tilstrækkeligt grundlag til at udpege én mobiludbyder med stærk markedsposition med henblik på eventuelt at regulere detailprisen, idet mobiludbydernes markedsandele vurderes at være forholdsvis jævnt fordelt," skriver styrelsen.

TDC er den største spiller på det danske marked med 32 procent, mens Sonofon og Telia følger efter med omkring 19 procent hver. Dertil kommer der en række mindre udbydere. IT- og Telestyrelsen vurderer derfor, at forbrugerne har mulighed for at skifte, hvis de finder prisen for høj.

"Idet slutbrugerpriserne generelt varierer udbyderne imellem, vil den enkelte slutbruger som udgangspunkt altid vil have mulighed for at skifte til en anden mobiludbyder, såfremt slutbrugeren vurderer, at prisen for at foretage et opkald eller sende en sms/mms til udlandet er for høj," står der i rapporten.

Se priserne hos de forskellige udbydere her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S