IT- og Telestyrelsen afviser kritik af udlandstakster

En ny rapport fra IT- og Telestyrelsen fastslår, at danske mobilselskaber tager en rimelig pris, når brugerne ringer til udlandet fra deres mobil i Danmark.

Artikel top billede

Et mobilopkald til udlandet koster mere end et opkald fra Randers til Køge. Det ved mobilkunderne. Men er prisen urimelig?

Det spørgsmål ønskede videnskabsminister Helge Sander (V) besvaret tilbage i juni. Derfor bad han IT- og Telestyrelsen undersøge, hvordan prisniveauet lå på opkald fra danske mobiler til udenlandske numre. Såvel fastnet som mobil.

Nu er IT- og Telestyrelsen kommet med deres svar, og de afviser behovet for at regulere priserne.

Et opkald fra en dansk mobil til en mobil i England koster mellem 2,25 og 5,75 kroner alt efter udbyder. Styrelsen henviser derudover til, at den maksimale pris for et mobilopkald fra udlandet til Danmark med en dansk mobil var EU-fastsat til 4,29 kroner per 1. juli. Et såkaldt roaming-opkald.

"Sammenholdes dette med de ovenfor anførte priser for at ringe fra Danmark til disse lande, er mobiludbydernes priser for opkald fra Danmark til eksempelvis England ikke urimelige høje," lyder det i rapporten.

Intet behov for prisregulering

IT- og Telestyrelsen fremhæver også i deres rapport, at konkurrencen på det danske marked er så stærk, at styrelsen ikke har hjemmel til at gennemføre en regulering af forbrugerpriserne.

"IT- og Telestyrelsen finder, at forudsætningen for regulering på detailniveau ikke er til stede, da der næppe vil være et tilstrækkeligt grundlag til at udpege én mobiludbyder med stærk markedsposition med henblik på eventuelt at regulere detailprisen, idet mobiludbydernes markedsandele vurderes at være forholdsvis jævnt fordelt," skriver styrelsen.

TDC er den største spiller på det danske marked med 32 procent, mens Sonofon og Telia følger efter med omkring 19 procent hver. Dertil kommer der en række mindre udbydere. IT- og Telestyrelsen vurderer derfor, at forbrugerne har mulighed for at skifte, hvis de finder prisen for høj.

"Idet slutbrugerpriserne generelt varierer udbyderne imellem, vil den enkelte slutbruger som udgangspunkt altid vil have mulighed for at skifte til en anden mobiludbyder, såfremt slutbrugeren vurderer, at prisen for at foretage et opkald eller sende en sms/mms til udlandet er for høj," står der i rapporten.

Se priserne hos de forskellige udbydere her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks