Så mange penge bliver danskerne snydt for i mails

Flere tusinde Dankort-transaktioner havner i hænderne på fupmagere, der lover alt fra lotterigevinster til kriminelle lønninger. Forbrugerne slipper dog for million-regningen.

Artikel top billede

Danskere er i 2.583 tilfælde blevet snydt og fralokket penge fra deres Dankort af mail-forbrydere i første halvår af 2008.

De flere tusinde falske Dankort-transaktioner, der også indeholder snyd med postordre og andet fjernsalg, har betydet, at de bedragne danskere i alt har mistet tre millioner kroner.

Og det beløb er ifølge kontorchef og it-sikkerhedsekspert Birgitte Mikkelsen fra Finansrådet ikke alarmerende højt.

"Vi skal være glade for, at danskerne er relativt kritiske, når det drejer sig om at udlevere personlige oplysninger ved fjernsalg. Samtidigt skal vi helt sikkert være på vagt over for, at antallet af både falske Dankort-transaktioner og beløbenes størrelse kan stige markant," siger hun til Computerworld.

Der var knapt otte millioner transaktioner på Dankort og VISA/Dankort i 1. halvår af 2008 ifølge PBS.

Beskedne forbrydere

I gennemsnit napper de internet-kriminelle godt 1.000 kroner per transaktion.

"Beløbene er ikke så høje, og jeg formoder, at de internetkriminelle har forstået, at de ikke skal være grådige for at lokke penge ud af folk," siger Birgitte Mikkelsen fra Finansrådet.

Hun peger på tre områder, hvor det især lykkes at franarre danskere penge i mails. Først og fremmest drejer det sig om phishing-forsøg, hvor forbryderne beder om personlige oplysninger som Dankort-nummer og passwords til netbanken.

Et andet fokusområde er frister forbryderne med lettjente penge, som det blandt andet kendes fra de såkaldte Nigeria-breve og transaktioner af penge fra kriminelle handler. Og slutteligt drejer snyderiet sig om fiktive lotteri-gevinster, som flere danskere gladeligt betaler for at få udbetalt.

"Danskerne skal huske på at bevare den kritiske sans ved den slags mails. Ingen ansvarlige virksomheder ville nogensinde bede om Dankort-oplysninger eller passwords i en mail," understreger Birgitte Mikkelsen.

Danskerne betaler ikke

Selvom flere millioner forsvinder fra de danske bank-konti, så taber de bedragne danskere ikke pengene.

Det gør bankerne derimod.

Det skyldes, at forbrugerne ikke kan stilles til ansvar for transaktioner, man ikke selv har foretaget. Selvrisikoen bliver først udløst, når Dankort bliver misbrugt sammen med kortets pin-kode.

"Men det er på ingen måde en gratis fornøjelse. Hvis banken får mistanke om bevidst snyderi, så bliver politiet sat ind i sagerne. De vil derefter efterforske alle de digitale spor, som den bedragne har efterladt," siger Birgitte Mikkelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job