Så mange penge bliver danskerne snydt for i mails

Flere tusinde Dankort-transaktioner havner i hænderne på fupmagere, der lover alt fra lotterigevinster til kriminelle lønninger. Forbrugerne slipper dog for million-regningen.

Artikel top billede

Danskere er i 2.583 tilfælde blevet snydt og fralokket penge fra deres Dankort af mail-forbrydere i første halvår af 2008.

De flere tusinde falske Dankort-transaktioner, der også indeholder snyd med postordre og andet fjernsalg, har betydet, at de bedragne danskere i alt har mistet tre millioner kroner.

Og det beløb er ifølge kontorchef og it-sikkerhedsekspert Birgitte Mikkelsen fra Finansrådet ikke alarmerende højt.

"Vi skal være glade for, at danskerne er relativt kritiske, når det drejer sig om at udlevere personlige oplysninger ved fjernsalg. Samtidigt skal vi helt sikkert være på vagt over for, at antallet af både falske Dankort-transaktioner og beløbenes størrelse kan stige markant," siger hun til Computerworld.

Der var knapt otte millioner transaktioner på Dankort og VISA/Dankort i 1. halvår af 2008 ifølge PBS.

Beskedne forbrydere

I gennemsnit napper de internet-kriminelle godt 1.000 kroner per transaktion.

"Beløbene er ikke så høje, og jeg formoder, at de internetkriminelle har forstået, at de ikke skal være grådige for at lokke penge ud af folk," siger Birgitte Mikkelsen fra Finansrådet.

Hun peger på tre områder, hvor det især lykkes at franarre danskere penge i mails. Først og fremmest drejer det sig om phishing-forsøg, hvor forbryderne beder om personlige oplysninger som Dankort-nummer og passwords til netbanken.

Et andet fokusområde er frister forbryderne med lettjente penge, som det blandt andet kendes fra de såkaldte Nigeria-breve og transaktioner af penge fra kriminelle handler. Og slutteligt drejer snyderiet sig om fiktive lotteri-gevinster, som flere danskere gladeligt betaler for at få udbetalt.

"Danskerne skal huske på at bevare den kritiske sans ved den slags mails. Ingen ansvarlige virksomheder ville nogensinde bede om Dankort-oplysninger eller passwords i en mail," understreger Birgitte Mikkelsen.

Danskerne betaler ikke

Selvom flere millioner forsvinder fra de danske bank-konti, så taber de bedragne danskere ikke pengene.

Det gør bankerne derimod.

Det skyldes, at forbrugerne ikke kan stilles til ansvar for transaktioner, man ikke selv har foretaget. Selvrisikoen bliver først udløst, når Dankort bliver misbrugt sammen med kortets pin-kode.

"Men det er på ingen måde en gratis fornøjelse. Hvis banken får mistanke om bevidst snyderi, så bliver politiet sat ind i sagerne. De vil derefter efterforske alle de digitale spor, som den bedragne har efterladt," siger Birgitte Mikkelsen.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job