Advokat: Politiets data-fiskeri er ulovligt og misbrug

It-advokat kalder det ulovligt og embedsmisbrug, når politiet forsøger at indhente data-oplysninger hos teleselskaberne uden bemyndigelse.

Artikel top billede

Læs teleselskabernes beretning om politiets henvendelser her.

Det er dybt problematisk, når politiet efterlyser fortrolige data hos teleselskaberne uden en dommerkendelse eller ikke kan leve op til kravet om haste-ransøgning, mener it-advokat Martin von Haller Grønbæk.

Det sker, efter Computerworld tidligere har afsløret, hvorledes teleselskaber oplever, at politiet ringer dagligt for at få udleveret oplysninger fra selskabernes log-filer.

"Politiet lader jo hånt om reglerne for ransagning, og det er både embedsmisbrug og ulovligt," siger it-advokaten til Computerworld.

En dommer skal give grønt lys

Han sidestiller det med, at politiet heller ikke bare kan vade ind i et hus uden en dommerkendelse i hånden eller uden muligheden for at fremskaffe en inden for 24 timer, hvis ordensmagten har mistanke om ulovligheder i huset.

Martin von Haller Grønbæk siger, at det er fundamentalt for borgerne at vide, at politiet kun kan indhente oplysninger om dem, hvis der er en dommer, som har givet grønt lys til det.

"Det er jo helt forkert praksis, hvis politiet tror, at teleselskaberne bare vil udlevere alle former for oplysninger," siger han.

Handler ikke i ond tro

Men det er ifølge Martin von Haller Grønbæk næppe sandsynligt, at politiet handler i ond tro.

"Vi har jo generelt meget retsbevidste politibetjente i Danmark. Og jeg tror i virkeligheden, at det handler mere om manglende uddannelse i at indhente tele-oplysninger end det handler om, at politiet bevidst bryder reglerne," lyder det fra Martin von Haller Grønbæk.

Han understreger dog, at de uautoriserede henvendelser uanset årsagen udgør et retmæssigt problem, der skal gøres noget ved via bedre uddannelse om indhentning af tele-data.

Vicepolitidirektør Erik Terp fra Syd- og Sønderjyllands politi understreger overfor Computerworld, at politiet hellere end gerne vil vejlede personalet, hvis der skulle forekomme "smuttere."

Læs teleselskabernes beretning om politiets henvendelser her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S