Advokat: Politiets data-fiskeri er ulovligt og misbrug

It-advokat kalder det ulovligt og embedsmisbrug, når politiet forsøger at indhente data-oplysninger hos teleselskaberne uden bemyndigelse.

Artikel top billede

Læs teleselskabernes beretning om politiets henvendelser her.

Det er dybt problematisk, når politiet efterlyser fortrolige data hos teleselskaberne uden en dommerkendelse eller ikke kan leve op til kravet om haste-ransøgning, mener it-advokat Martin von Haller Grønbæk.

Det sker, efter Computerworld tidligere har afsløret, hvorledes teleselskaber oplever, at politiet ringer dagligt for at få udleveret oplysninger fra selskabernes log-filer.

"Politiet lader jo hånt om reglerne for ransagning, og det er både embedsmisbrug og ulovligt," siger it-advokaten til Computerworld.

En dommer skal give grønt lys

Han sidestiller det med, at politiet heller ikke bare kan vade ind i et hus uden en dommerkendelse i hånden eller uden muligheden for at fremskaffe en inden for 24 timer, hvis ordensmagten har mistanke om ulovligheder i huset.

Martin von Haller Grønbæk siger, at det er fundamentalt for borgerne at vide, at politiet kun kan indhente oplysninger om dem, hvis der er en dommer, som har givet grønt lys til det.

"Det er jo helt forkert praksis, hvis politiet tror, at teleselskaberne bare vil udlevere alle former for oplysninger," siger han.

Handler ikke i ond tro

Men det er ifølge Martin von Haller Grønbæk næppe sandsynligt, at politiet handler i ond tro.

"Vi har jo generelt meget retsbevidste politibetjente i Danmark. Og jeg tror i virkeligheden, at det handler mere om manglende uddannelse i at indhente tele-oplysninger end det handler om, at politiet bevidst bryder reglerne," lyder det fra Martin von Haller Grønbæk.

Han understreger dog, at de uautoriserede henvendelser uanset årsagen udgør et retmæssigt problem, der skal gøres noget ved via bedre uddannelse om indhentning af tele-data.

Vicepolitidirektør Erik Terp fra Syd- og Sønderjyllands politi understreger overfor Computerworld, at politiet hellere end gerne vil vejlede personalet, hvis der skulle forekomme "smuttere."

Læs teleselskabernes beretning om politiets henvendelser her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network