Kritiske sikkerhedslapper til Acrobat og Reader

Adobe lukker otte kritiske huller i to af firmaets mest populære produkter.

Artikel top billede

Grafikgiganten Adobe har frigivet en vigtig sikkerhedspakke, der lukker en række kritiske huller i henholdsvis Adobe Reader og Acrobat version 8.

Rettelserne omfatter Adobe-produkterne til alle platforme.

Adobe holder foreløbig igen med oplysninger om de fejl, der er i Reader- og Acrobat-produkterne.

"Vi antager, at Adobe ikke frigiver flere oplysninger om sikkerhedshullerne, fordi flere oplysninger vil blive misbrugt af kriminelle mod ikke opdaterede maskiner," lyder det fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Otte huller

Det fremgår dog, at opdateringspakken lukker otte forskellige sårbarheder, hvoraf mange gør det muligt, at afvikle skadelig kode via eksempelvis klientbaserede drive-by angreb.

En bruger, der besøger en ondsindet webside med en forældet Adobe Reader eller Adobe Acrobat, kan således risikere, at der køres ondsindet kode på systemet uden brugerens viden.

Hos it-krimimelle har Adobe Reader længe været et populært mål for drive-by angreb.

Det anbefales, at man straks opgraderer til Adobe Reader 9 og Acrobat version 8.1.3.

Links til opdateringspakkerne kan findes i denne Adobe-sikkerhedsadvarsel.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark