Kun hvert tredje it-projekt går som planlagt

Blot 36 procent af de it-projekter, der gennemføres, kommer i mål uden forsinkelser, budgetoverskridelser og med den ønskede funktionalitet, viser en undersøgelse.

Artikel top billede

Det er ikke let at være it-projektleder. Det viser resultatet af en undersøgelse gennemført af analysevirksomheden Standish Group.

Analysen er baseret på gennemførte it-projekter i USA og Europa og viser, at blot 36 procent af projekterne er kommet i mål uden forsinkelser, budgetoverskridelser og med den ønskede funktionalitet.

Et lille lyspunkt er dog, at det går bedre end for 10 år siden, da kun 26 procent, af de store it-projekter gik som planlagt.

Det danske konsulenthus inden for it-projektledelse, IPTeams, som arbejder med projekter i alle brancher, nikker genkendende til analysens resultater.

"Det er uambitiøst, at to ud af tre udviklingsprojekter ikke når i mål til tiden og inden for budgettet," siger Bo Wilchen-Pedersen, administrerende direktør i IPTeams.

Han mener, at der skal arbejdes langt mere systematisk med dokumenterede projektstyringsmetoder, hvis succesraten på projekter skal højnes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S