VMwares virtualiserede mobiltelefoner klar til jul

Virtualiserede mobiltelefoner dukker op på vores breddegrader ved juletid. Dansk datalogi-professor efterlyser nogle dræber-funktioner ved den virtualiserede platform.

Artikel top billede

De første mobiltelefoner med VMwares virtualiseringssoftware vil være klar i Europa til jul.

Det fortæller VMwares europæiske marketingchef Fredrik Sjøstedt.

"Lige nu samarbejder vi aggressivt med 15 mobilproducenter om at færdiggøre de første mobiltelefoner med et virtualiseringslag. De vil potentielt være klar til jul og senest i starten af 2009," forklarer Fredrik Sjøstedt.

Han ønsker dog ikke at oplyse, hvilke producenter VMware sveder sammen med for at få lagt virtualseringslaget direkte ind på mobil-hardwaren.

Den mobile hypervisor

Mobilvirtualiseringen fungerer ligesom i datacentret ved, at der er en hypervisor på hardwaren, der tillader flere operativsystemer at køre virtuelt og simultant på én fysisk mobiltelefon.

Derved kan man eksempelvis have et Linux styresystem med alle sine personlige filer og en Windows platform til arbejdsrelaterede programmer, uden at applikationer og filer fra de to operativsystemer kolliderer med hinanden.

Hypervisoren på VMwares mobile platform bygger på ARM 8 og 9 (Advanced RISC Machines 8 og 9) arkitekturerne og adskiller software fra hardware i mobilen, der derved kan køre styresystemerne uafhængigt af hinanden i mobiltelefonen.

"I it-afdelingerne er der jo stor fokus på at adskille forretningsapplikationer som en Exchange-klient fra medarbejdernes private filer og sociale netværk på telefonen. Derfor kan man via virtualiseringen skabe en forretningsidentitet og en personlig identitet på mobilen, hvor de to identiteter ikke har noget at gøre med hinanden eller kan skade hinanden," siger Fredrik Sjøstedt.

Mobilproducenterne står for arbejdet

Han fraskriver sig dog ethvert ansvar for, hvordan mobilproducenterne udnytter virtualiseringsteknologien.

"Når det kommer til at modtage opkald på flere numre på samme sim-kort og andre telefon-funktioner, så er det op til mobilproducenterne at finde ud af, hvordan de vil bruge virtualiseringen," lyder det fra Fredrik Sjøstedt.

"En mobilproducent kan eksempelvis lægge et virtualiseringslag omkring kameraet, så kameraet kan bruges fra telefonens forskellige styresystemer. Det vil simpelthen være nemmere for både producenten og slutbrugeren at håndtere programmernes drivere," fortsætter han.

Stort marked for nye funktioner

VMwares formål med at prøve kræfter med domæner uden for den velkendte x86-arkitektur er med andre ord at gøre det hurtigere for mobilproducenter at producere smartphones.

Det skyldes, at virtualiseringssoftwaren overflødiggør de problemer, som flere store mobilproducenter har, når de benytter forskellige chipsets, operativsystemer og drivere i deres smart phones.

Forretningskonceptet for VMware er så samtidig at nappe en procentdel af kagen hver gang, der bliver solgt en smartphone med virtualiseringssoftwaren.

Mangler killer-funktioner

Professor Brian Vinter fra Datalogisk Institut ved Københavns Universitet peger på, at mobil virtualisering kan blive et stort marked for VMware og selskabets konkurrenter.

"Servervirtualisering er mainstream, det samme er desktop-virtualisering ved at blive. Næste logiske vækst-skridt er smartphones, der jo i bund og grund er håndholdte pc'er. For essentielle applikationer er det langt mere robust og sikkert at lade en applikation køre på sine egne virtuelle maskiner," siger Brian Vinter.

Han peger dog på, at der skal være nogle åbenlyse fordele ved den mobile virtualiseringsteknologi - udover sikkerhed og robusthed - før den for alvor slår igennem.

"Teknologisk kan man sagtens adskille programmer som mail, messenger og selv opkald til to forskellige telefonnumre, men det med opkaldene kræver jo en telefon med to sim-kort, og den løsning er op til mobilproducenterne at gøre til virkelighed," siger Brian Vinter.

Når de virtualiserede mobiler bliver lanceret omkring juletid, regner Brian Vinter med, at en masse firmaer vil hoppe med på vognen - mest for at være med.

"Med undtagelse af de selskaber, der har sensitive applikationer, så er den virtualiserede mobile platform nok en løsning uden et reelt problem. Med tiden vil teknologien blive mere moden, og der kommer helt sikkert flere fordele, som vi også så, da VMware gik ind på server-markedet," siger Brian Vinter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse