Her er de store udfordringer ved cloud computing

Sikkerhed og manglen på standardiseringer er en væsentlig udfordring, når man sigter efter cloud computing.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brancherepræsentanter taler varmt for de økonomiske fordele ved cloud computing, men påpeger også sikkerhed som en udfordring

Manglen på standardisering skaber kompleksitet og omskiftningsudgifter, hvis man flytter fra en til en anden cloud-leverandør. Hver cloud-leverandør har sin egen applikationsmodel. Proprietære, vertikalt integrerede stacks begrænser ens valg, mener VMware.

For at gribe standardiseringen an foreslår VMware komprimerings- og distributionsformatet til virtualisering OVF (open virtualization format). Hensigten med dette format er at kunne tilbyde bedre porteringsmuligheder og højere platformuafhængighed.

Tjenesteleverandører spiller en hovedrolle i VMwares plan.

"Vores mål er at hjælpe tjenesteleverandørerne, at give dem det softwarelag, der gør det muligt for dem at gå over til cloud computing," fortæller vice president for forskning og udvikling hos VMware, Preeti Somal.

Herudover ønsker VMware at gøre det muligt for it-folk i store virksomheder at flytte applikationer direkte ud i cloud'en uden modifikationer.

Inden for cloud computing tilbyder VMware sin vCloud-teknologi. VCloud indeholder et API-lag til at afdække API'er (application programming interface), så der kan bygges værktøjer. Somal fortæller også, at omkostningerne ved at flytte ting ind og ud af cloud'en og datacentret forenkles med vCloud.

Ifølge VMwares slagplan har virksomheden aktuelt over 100 tjenesteleverandører, der bruger VMwares virtuelle infrastruktur. Cloud computing, hosting og managed services til store virksomheder er også en del af VMwares roadmap.

En anden vCloud-komponent, der blev præsenteret som en del af slagplanen, består af vCloud API, som vil blive lanceret i 2009.

Sikkerhed er den største bekymring

Andre samtidige dele af VMwares roadmap bliver virtualiseringsudstyr og vApps til mobilitet og sammenhængende administration. Af løsninger kan nævnes beredskabsplanlægning (disaster recovery), infrastructure-as-a-service (IaaS) og "fleksibilitetskapacitet."

Den tredje del af roadmappet indeholder optimerede vCloud-tjenester med integreret administration mellem lokale og offentlige clouds som en del af VMwares vCenter. Der vil blive bygget applikationer til vClouds distribuerede arkitektur.

Den største bekymring hos it-cheferne er sikkerheden, fortæller seniorarkitekt hos Rackspace, Erik Carlin.

"Sikkerhed er bestemt et interessant emne, og der kan opstå mange problemer, når man deler infrastruktur," bemærker Peter Nickolov, som er president og teknologichef i 3tera. Men sikkerhedsproblemer kan løses, fortsætter han.

Cloud computing kan betyde, at to konkurrenters data ligger på den samme computer, fortæller Carlin. Det er derfor nødvendigt, at hypervisoren accepteres som tilstrækkelig sikkerhedsbarriere i cloud'en, mener han.

Cloud computing tilbyder hastighed og fleksibilitet i udrulninger uden et behov for planlægning, fortæller Nickolov. Der er bred enighed om om, at der inden for de næste fem måneder vil komme flere leverandører, der tilbyder cloud-tjenester og flere højtprofilerede applikationer. Og en global tilgængelighed vil blive mulig.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job