Dansk overvågning til diktatur-stater - få overblikket

Dansk software bliver solgt i stor stil til diktatur-stater. Overvågnings-systemer er et kommercielt hit med et stort milliard-potentiale. Her får du et overblik over hele sagen.

Artikel top billede

En del diktaturer bruger dansk højteknologi til at overvåge deres befolkning. Dermed risikerer danske it-eksportører at støtte regimerne i deres forehavender.

En af selskaberne er Milestone Systems, der med stor succes sælger overvågnings-software, men som ikke af den grund opfatter sig som moralske bundskrabere.

Få overblikket over Computerworlds afdækning af problemet her. Klik på hver artikel for at komme videre.

Diktaturer kan frit købe dansk overvågning

En succesrig dansk producent af overvågningssoftware forhandler i lande, der massivt undertrykker deres befolkninger. Virksomheden har ingen kontrol med, hvem kunderne er.

Milestone om salg til diktaturer: Vi har ikke lav moral

Interview: Softwarevirksomheden Milestone Systems står magtesløs over for diktatur-misbrug af selskabets produkter, mener virksomhedens direktør, Lars Thinggaard. Læs hans forklaring her.

Leder: Hvad gør vi, når it undertrykker?

Computerworld mener: Vi har brug for nye EU-regler, der forbyder eksport af undertrykkelses-teknologier til lande, der systematisk undertrykker menneskerettighederne.

Danske it-firmaer overdynges med ordrer fra Iran

Danske virksomheder modtager enorme ordrer fra iranere, der er ramt af stramme restriktioner på handel med teknologi. Men virksomhederne risikerer lovbrud.

Der er milliarder at hente på overvågningsmarkedet

Cisco udbygger netværksinfrastruktur med egenudviklede overvågningskameraer og partnersamarbejde. Et boomende videoovervågningsmarked lokker.

Siemens-tilbud: Køb et nervecenter til din politistat

Efterretningstjenester over hele verden er målgruppen, når Nokia Siemens markedsfører sit spion-værktøj.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S