Dansk overvågning til diktatur-stater - få overblikket

Dansk software bliver solgt i stor stil til diktatur-stater. Overvågnings-systemer er et kommercielt hit med et stort milliard-potentiale. Her får du et overblik over hele sagen.

Artikel top billede

En del diktaturer bruger dansk højteknologi til at overvåge deres befolkning. Dermed risikerer danske it-eksportører at støtte regimerne i deres forehavender.

En af selskaberne er Milestone Systems, der med stor succes sælger overvågnings-software, men som ikke af den grund opfatter sig som moralske bundskrabere.

Få overblikket over Computerworlds afdækning af problemet her. Klik på hver artikel for at komme videre.

Diktaturer kan frit købe dansk overvågning

En succesrig dansk producent af overvågningssoftware forhandler i lande, der massivt undertrykker deres befolkninger. Virksomheden har ingen kontrol med, hvem kunderne er.

Milestone om salg til diktaturer: Vi har ikke lav moral

Interview: Softwarevirksomheden Milestone Systems står magtesløs over for diktatur-misbrug af selskabets produkter, mener virksomhedens direktør, Lars Thinggaard. Læs hans forklaring her.

Leder: Hvad gør vi, når it undertrykker?

Computerworld mener: Vi har brug for nye EU-regler, der forbyder eksport af undertrykkelses-teknologier til lande, der systematisk undertrykker menneskerettighederne.

Danske it-firmaer overdynges med ordrer fra Iran

Danske virksomheder modtager enorme ordrer fra iranere, der er ramt af stramme restriktioner på handel med teknologi. Men virksomhederne risikerer lovbrud.

Der er milliarder at hente på overvågningsmarkedet

Cisco udbygger netværksinfrastruktur med egenudviklede overvågningskameraer og partnersamarbejde. Et boomende videoovervågningsmarked lokker.

Siemens-tilbud: Køb et nervecenter til din politistat

Efterretningstjenester over hele verden er målgruppen, når Nokia Siemens markedsfører sit spion-værktøj.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks