Pc-producenten Zitech er gået konkurs

I september lukkede it-kæden Zitech to af sine fem butikker, og nu er virksomheden gået konkurs.

Artikel top billede

Den danske it-producent Zitech, der i mange år var blandt de 10 største pc-mærker i Danmark, er gået konkurs.

Ifølge crn.dk var det et momskrav på 2,6 millioner kroner fra Skat, der knækkede nakken på den danske producent.

Formelt er Zitechs moderselskab anpartsselskabet Remedan, der rammes af konkursen. Som kurator er udnævnt advokaten Jørgen B. Elmer, og det bliver ham, som skal tage stilling til, om de resterende Zitech-butikker overlever.

Efter lukningen af butikkerne i Næstved og Fields i Ørestaden har kæden butikker tilbage i Frederiksberg, Lyngby og i Allerød, hvor hovedkvarteret samtidig har til huse.

Tilbagegang

Zitech blev etableret i 1990 og ejes i dag af René Nortung og Mette Wulff. Ud over at producere computere sælger Zitech også løsdele og andet it-grej i kædens butikker.

I det seneste regnskab, der er fra 2006/07, omsatte Zitech for godt en halv milliard kroner, mens resultatet før skat endte på minus 3,4 millioner kroner.

Tilbage i halvfemserne havde Zitech otte butikker på Sjælland og Fyn inklusiv en jysk variant i Aalborg.

Antallet af medarbejdere faldt fra 137 i regnskabsåret 2005/06 til 98 i 2006/07. Såvel egenkapital som aktiver er også faldet markant de sidste par år.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

KMD A/S

SAP Consultant

Nordjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprisearkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job