Anders Fogh inddrages i sag om diktatureksport

Anders Fogh Rasmussen har været med til at promovere salg af overvågningsudstyr i Kina. Et folketingsmedlem sætter spørgsmålstegn ved statsministerens forsvar for frihed og demokrati.

Artikel top billede

Anders Fogh Rasmussen og Milestone Systems administrerende direktør, Lars Thinggaard, under besøget i Kina.

Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) kritiseres, fordi han under et besøg i Kina har været med til at promovere den danske producent af avanceret overvågningsudstyr Milestones Systems overfor kinesiske politikere.

De kinesiske borgere er blandt de mest overvågede i verden, og det kinesiske regime har gennem årene mødt massiv kritik på grund af omfattende og gentagne overtrædelser af menneskerettighederne.

Men i et svar på et såkaldt paragraf 20-spørgsmål om sagen smyger statsministeren sig uden om kritikken, mener Per Clausen, medlem af folketinget for Enhedslisten, der har stillet det omtalte spørgsmål til statsministeren.

"Menneskerettigheder prioriteres højt i Danmarks løbende dialog og samarbejde med Kina. Spørgsmålet blev rejst under mine politiske drøftelser under mit besøg i Kina i oktober 2008, og det indgår også i det strategiske partnerskab, som Danmark og Kina blev enige om i forbindelse med besøget," lyder svaret fra Anders Fogh Rasmussen.

Statsministeren tilføjer, at Milestone Systems var med i erhvervsdelegation under Kina-besøget, fordi virksomheden ønsker at opstarte softwareudvikling i landet, og desuden har udset sig den kinesiske finanssektor som et potentielt eksportmarked.

Liste Ø: Statsministeren er ynkelig
"Statsministeren svarer uden om. Det er et usædvanligt ynkeligt svar. Ikke mindst, når man tænker på, at statsministeren tidligere ikke har lagt fingre imellem, når han har kritiseret virksomheder, der har sat profit over demokrati og menneskerettigheder. Men det gælder åbenbart ikke, når det drejer sig om hans egen tur til Kina," siger Per Clausen, der er Enhedslistens it-ordfører.

Per Clausen stillede paragraf 20-spørgsmålet efter, at Computerworld i november kunne fortælle, at danske virksomheder frit kan sælge overvåning til diktaturstater og, at statsministeren sammen med Milestones administrerende direktør, Lars Thingaard, deltog i møder med højtstående kinesiske politikere.

Tidligere har statsministerens egen partifælle Søren Pind, udenrigspolitisk ordfører for Venstre, sagt til Computerworld, at han ikke er glad for, at danske virksomheder eksporterer overvågningsudstyr til lande som Kina og, at man bør overveje et internationalt forbud mod eksport af denne type produkter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S