Politiets børneporno-liste lækket på nettet

4.000 hjemmesider mistænkt for at indeholde børnepornografisk materiale er blevet lækket på nettet. Dansk politi siger, at det drejer sig om en gammel liste.

Artikel top billede

En liste med 3.863 hjemmesider, der tidligere er spærret af det danske politi for at indeholde børnepornografi, er blevet offentliggjort på wikileaks hjemmeside.

Wikileaks er en international hjemmeside, hvor folk og borgerrettighedsgrupper anonymt kan lække informationer, som de mener, er i borgernes interesse, men som samtidigt er skjulte for offentligheden.

Med offentliggørelsen af den danske børneporno-liste vil bagmændene sætte fokus på, hvad der sker, når et demokrati som det danske opererer med et såkaldt hemmeligt censur-system, uden borgerne har indsigt i, hvilke hjemmesider, der bliver spærret.

"Når et hemmeligt censur-system bliver etableret for pornografisk indhold, så kan det samme system hurtigt udvikle sig til også at dække over andet indhold - inklusiv politisk materiale," lyder det fra gruppen på wikileaks.org.

Politiet kender til hjemmesiden

Politiets it-efterforskningscenter Nitec har i dag fået nys om, at listen er blevet offentliggjort.

Nitec har det daglige ansvar for blandt andet at gennemse mistænkelige hjemmesider for børneporno og er den enhed hos politiet, der udfærdiger listen over spærrede domæner. Listen bliver overgivet til teleselskaberne, der derefter spærrer for danskernes adgang til hjemmesider med børnepornografisk indhold.

"Netfiltret udspringer heller ikke af ideologiske årsager, som bagmændene skitserer. Det er ene og alene blevet oprettet for at blokere for børnepornografisk materiale. Den ideologiske diskussion om, at filtret potentielt kan indeholde andet materiale, har intet med filtret at gøre," siger chef for Nitec, Søren Thomassen, til Computerworld.

Fortsætter kampen

Søren Thomassen understreger desuden, at den offentliggjorte børneporno-liste er en gammel udgave. Hvorfor listen lige pludselig figurerer på nettet, kan Søren Thomassen ikke svare på.

Politiet udleverer dagligt en liste til teleselskaberne, der indeholder hjemmesider, som teleselskaberne skal spærre for.

"Der er ikke så meget hemmelighedskræmmeri over listen, og der er dagligt en del mennesker, der kan se domænenavnene," konstaterer han.

Søren Thomassen vil ikke svare direkte på, om wikileaks-siden med 3.863 hjemmesider, som politiet tidligere har spærret for, også vil blive lukket ned.

"Jeg vil ikke komme nærmere ind på, hvad der vil ske. Men vi vil fortsat gå efter folk, der udnytter børn og foretager seksuelle overgreb mod dem," afslutter Søren Thomassen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse