Politiets børneporno-liste lækket på nettet

4.000 hjemmesider mistænkt for at indeholde børnepornografisk materiale er blevet lækket på nettet. Dansk politi siger, at det drejer sig om en gammel liste.

Artikel top billede

En liste med 3.863 hjemmesider, der tidligere er spærret af det danske politi for at indeholde børnepornografi, er blevet offentliggjort på wikileaks hjemmeside.

Wikileaks er en international hjemmeside, hvor folk og borgerrettighedsgrupper anonymt kan lække informationer, som de mener, er i borgernes interesse, men som samtidigt er skjulte for offentligheden.

Med offentliggørelsen af den danske børneporno-liste vil bagmændene sætte fokus på, hvad der sker, når et demokrati som det danske opererer med et såkaldt hemmeligt censur-system, uden borgerne har indsigt i, hvilke hjemmesider, der bliver spærret.

"Når et hemmeligt censur-system bliver etableret for pornografisk indhold, så kan det samme system hurtigt udvikle sig til også at dække over andet indhold - inklusiv politisk materiale," lyder det fra gruppen på wikileaks.org.

Politiet kender til hjemmesiden

Politiets it-efterforskningscenter Nitec har i dag fået nys om, at listen er blevet offentliggjort.

Nitec har det daglige ansvar for blandt andet at gennemse mistænkelige hjemmesider for børneporno og er den enhed hos politiet, der udfærdiger listen over spærrede domæner. Listen bliver overgivet til teleselskaberne, der derefter spærrer for danskernes adgang til hjemmesider med børnepornografisk indhold.

"Netfiltret udspringer heller ikke af ideologiske årsager, som bagmændene skitserer. Det er ene og alene blevet oprettet for at blokere for børnepornografisk materiale. Den ideologiske diskussion om, at filtret potentielt kan indeholde andet materiale, har intet med filtret at gøre," siger chef for Nitec, Søren Thomassen, til Computerworld.

Fortsætter kampen

Søren Thomassen understreger desuden, at den offentliggjorte børneporno-liste er en gammel udgave. Hvorfor listen lige pludselig figurerer på nettet, kan Søren Thomassen ikke svare på.

Politiet udleverer dagligt en liste til teleselskaberne, der indeholder hjemmesider, som teleselskaberne skal spærre for.

"Der er ikke så meget hemmelighedskræmmeri over listen, og der er dagligt en del mennesker, der kan se domænenavnene," konstaterer han.

Søren Thomassen vil ikke svare direkte på, om wikileaks-siden med 3.863 hjemmesider, som politiet tidligere har spærret for, også vil blive lukket ned.

"Jeg vil ikke komme nærmere ind på, hvad der vil ske. Men vi vil fortsat gå efter folk, der udnytter børn og foretager seksuelle overgreb mod dem," afslutter Søren Thomassen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S