Politiets børneporno-liste lækket på nettet

4.000 hjemmesider mistænkt for at indeholde børnepornografisk materiale er blevet lækket på nettet. Dansk politi siger, at det drejer sig om en gammel liste.

Artikel top billede

En liste med 3.863 hjemmesider, der tidligere er spærret af det danske politi for at indeholde børnepornografi, er blevet offentliggjort på wikileaks hjemmeside.

Wikileaks er en international hjemmeside, hvor folk og borgerrettighedsgrupper anonymt kan lække informationer, som de mener, er i borgernes interesse, men som samtidigt er skjulte for offentligheden.

Med offentliggørelsen af den danske børneporno-liste vil bagmændene sætte fokus på, hvad der sker, når et demokrati som det danske opererer med et såkaldt hemmeligt censur-system, uden borgerne har indsigt i, hvilke hjemmesider, der bliver spærret.

"Når et hemmeligt censur-system bliver etableret for pornografisk indhold, så kan det samme system hurtigt udvikle sig til også at dække over andet indhold - inklusiv politisk materiale," lyder det fra gruppen på wikileaks.org.

Politiet kender til hjemmesiden

Politiets it-efterforskningscenter Nitec har i dag fået nys om, at listen er blevet offentliggjort.

Nitec har det daglige ansvar for blandt andet at gennemse mistænkelige hjemmesider for børneporno og er den enhed hos politiet, der udfærdiger listen over spærrede domæner. Listen bliver overgivet til teleselskaberne, der derefter spærrer for danskernes adgang til hjemmesider med børnepornografisk indhold.

"Netfiltret udspringer heller ikke af ideologiske årsager, som bagmændene skitserer. Det er ene og alene blevet oprettet for at blokere for børnepornografisk materiale. Den ideologiske diskussion om, at filtret potentielt kan indeholde andet materiale, har intet med filtret at gøre," siger chef for Nitec, Søren Thomassen, til Computerworld.

Fortsætter kampen

Søren Thomassen understreger desuden, at den offentliggjorte børneporno-liste er en gammel udgave. Hvorfor listen lige pludselig figurerer på nettet, kan Søren Thomassen ikke svare på.

Politiet udleverer dagligt en liste til teleselskaberne, der indeholder hjemmesider, som teleselskaberne skal spærre for.

"Der er ikke så meget hemmelighedskræmmeri over listen, og der er dagligt en del mennesker, der kan se domænenavnene," konstaterer han.

Søren Thomassen vil ikke svare direkte på, om wikileaks-siden med 3.863 hjemmesider, som politiet tidligere har spærret for, også vil blive lukket ned.

"Jeg vil ikke komme nærmere ind på, hvad der vil ske. Men vi vil fortsat gå efter folk, der udnytter børn og foretager seksuelle overgreb mod dem," afslutter Søren Thomassen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S