11 dømt for milliard-svindel på Microsofts bekostning

En kinesisk domstol har dømt 11 personer for af have distribueret falske software-produkter til en værdi af over ti milliarder kroner.

Artikel top billede

En kinesisk domstol har sendt 11 personer bag tremmer for milliard-pirateri.

De dømte, der har distribueret software ulovligt, har fået mellem halvandet og seks og et halvt års fængsel. Det er den hidtil hårdeste dom af sin art i Kina, skriver Internetnews.com.

De 11 dømte blev allerede arresteret i juli 2007, hvorefter FBI og Kinas Public Security Bureau (PSB) gik i gang med at undersøge sagen nærmere.

Den ulovlige software, som piraterne står bag, blev fundet i 36 lande på fem kontinenter. Blandt andet blev der fundet falske - men højkvalitets-versioner - af 19 af Microsofts mest populære produkter på mindst 11 forskellige sprog.

Kopi-sikring afslørede falske versioner

Pirat-softwaren, der blandt andet inkluderede Windows XP og Office 2007, blev solgt til relavtivt høje priser rundt omkring i verden, først og fremmest i USA og i Europa.

"Microsoft sætter stor pris på PSB's og FBI's arbejde med at gribe stærkt ind over for denne globale software-forfalskningsring," udtaler David Finn, der står i spidsen for Microsofts anti-pirat-råd.

Ifølge Internetnews.com leverede 'Microsoft-kunderne' beviser, der har været med til at afgøre sagen, gennem selskabets Windows Genuine Advantage (WGA)-redskab, der bliver brugt til at identificere falske versioner.

Selvom hele 25 personer oprindelig var i myndighedernes søgelys i pirat-ringen, blev kun 11 altså dømt i denne omgang.

Senere skal endnu ni personer dog en tur i retten.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S