11 dømt for milliard-svindel på Microsofts bekostning

En kinesisk domstol har dømt 11 personer for af have distribueret falske software-produkter til en værdi af over ti milliarder kroner.

Artikel top billede

En kinesisk domstol har sendt 11 personer bag tremmer for milliard-pirateri.

De dømte, der har distribueret software ulovligt, har fået mellem halvandet og seks og et halvt års fængsel. Det er den hidtil hårdeste dom af sin art i Kina, skriver Internetnews.com.

De 11 dømte blev allerede arresteret i juli 2007, hvorefter FBI og Kinas Public Security Bureau (PSB) gik i gang med at undersøge sagen nærmere.

Den ulovlige software, som piraterne står bag, blev fundet i 36 lande på fem kontinenter. Blandt andet blev der fundet falske - men højkvalitets-versioner - af 19 af Microsofts mest populære produkter på mindst 11 forskellige sprog.

Kopi-sikring afslørede falske versioner

Pirat-softwaren, der blandt andet inkluderede Windows XP og Office 2007, blev solgt til relavtivt høje priser rundt omkring i verden, først og fremmest i USA og i Europa.

"Microsoft sætter stor pris på PSB's og FBI's arbejde med at gribe stærkt ind over for denne globale software-forfalskningsring," udtaler David Finn, der står i spidsen for Microsofts anti-pirat-råd.

Ifølge Internetnews.com leverede 'Microsoft-kunderne' beviser, der har været med til at afgøre sagen, gennem selskabets Windows Genuine Advantage (WGA)-redskab, der bliver brugt til at identificere falske versioner.

Selvom hele 25 personer oprindelig var i myndighedernes søgelys i pirat-ringen, blev kun 11 altså dømt i denne omgang.

Senere skal endnu ni personer dog en tur i retten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks