11 dømt for milliard-svindel på Microsofts bekostning

En kinesisk domstol har dømt 11 personer for af have distribueret falske software-produkter til en værdi af over ti milliarder kroner.

Artikel top billede

En kinesisk domstol har sendt 11 personer bag tremmer for milliard-pirateri.

De dømte, der har distribueret software ulovligt, har fået mellem halvandet og seks og et halvt års fængsel. Det er den hidtil hårdeste dom af sin art i Kina, skriver Internetnews.com.

De 11 dømte blev allerede arresteret i juli 2007, hvorefter FBI og Kinas Public Security Bureau (PSB) gik i gang med at undersøge sagen nærmere.

Den ulovlige software, som piraterne står bag, blev fundet i 36 lande på fem kontinenter. Blandt andet blev der fundet falske - men højkvalitets-versioner - af 19 af Microsofts mest populære produkter på mindst 11 forskellige sprog.

Kopi-sikring afslørede falske versioner

Pirat-softwaren, der blandt andet inkluderede Windows XP og Office 2007, blev solgt til relavtivt høje priser rundt omkring i verden, først og fremmest i USA og i Europa.

"Microsoft sætter stor pris på PSB's og FBI's arbejde med at gribe stærkt ind over for denne globale software-forfalskningsring," udtaler David Finn, der står i spidsen for Microsofts anti-pirat-råd.

Ifølge Internetnews.com leverede 'Microsoft-kunderne' beviser, der har været med til at afgøre sagen, gennem selskabets Windows Genuine Advantage (WGA)-redskab, der bliver brugt til at identificere falske versioner.

Selvom hele 25 personer oprindelig var i myndighedernes søgelys i pirat-ringen, blev kun 11 altså dømt i denne omgang.

Senere skal endnu ni personer dog en tur i retten.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job