Nortel i betalingsstandsning

Netværks-producenten Nortel er gået i betalingsstandsning. Selskabet er truet på livet.

Artikel top billede

Canadiske Nortel Networks, der producerer netværksløsninger, er gået i betalingsstandsning, skriver Wall Street Journal.

Det er sket, efter selskabets bestyrelse i aftes mødtes for at drøfte, hvordan man kunne finde en vej ud af den finansielle krise, der har ramt selskabet lige midt mellem øjnene.

Det akutte problem er, at Nortel i disse dage har sidste betalingsfrist for en rente-gæld på omkring en halv milliard kroner, har den lokale avis Globe and Mail rapporteret.

Nortel har været på støt kurs nedad siden 2005, da nuværende topchef Mike Zafirovski overtog tømmerne. Siden har selskabet tabt adskillige milliarder kroner, ligesom selskabets markedsværdi er raslet ned.

I den benhårde kamp om teleselskabernes investeringer i ny teknologi er Nortel på mange måder blevet taberen.

Hertil kommer finanskrisen, der har forstærket Nortels problemer markant.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S