Politiets sagsbehandlingssystem (PolSag)

November 2004: Der indgås forlig om flerårsaftale for politiet. Aftalen rummer systemmodernisering.

Januar 2005: Politikerne i Folketinget giver grønt lys til en it-systemmodernisering i politiet.

Januar 2006: Politiet tegner kontrakt med CSC for at få lavet en kravspecifikation. Oprindelig tidsplan: Polsag forventes taget i brug i 2008 og systemet forventes implementeret i alle kredse i 2009.

November 2006: Politiet er klar til at tegne kontrakt om den endelige udvikling af Polsag. Prisen forventes at blive cirka 153 millioner kroner.

April 2007: Justitsministeriet beder om flere penge. Prisen vurderes at være steget til 221 millioner kroner. Ny tidsplan betyder at systemet er færdigimplementeret i midten af 2010. CSC vælges som leverandør.

Juni 2008: CSC afleverer den sidste af fire designfaser.

September 2008: Designet godkendes. Konstruktionen af systemet går i gang.

December 2008: Status på projektet er en forsinkelse på cirka tre måneder og Rigspolitiet forventer, at udrulning begynder i slutningen af 2009.

Status

Samlet pris: 221 millioner kroner
Forventet pris: 153 millioner kroner
Overskridelse i forhold til estimat: 44 procent
Forsinkelse i forhold til oprindelig tidsplan: 15 måneder
Projektets varighed: cirka seks år (forventet)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere