Intel-indtjening dropper med 90 procent

Fjerde kvartal blev en regulær katastrofe for Intel, der måbende kunne se til, at indtjeningen faldt med hele 90 procent.

Artikel top billede

Et regulært katastrofekvartal har banket indtjeningen for verdens største chip-producent, Intel, helt i bund.

Indtjeningen for fjerde kvartal faldt nemlig med gigantiske 90 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Samtidig faldt også selskabets omsætning markant. Sammenregnet blev selskabets fjerde kvartal så katastrofalt, at noget lignende ikke er set i de seneste 20 år, meddeler Intel.

Intels indtjening for fjerde kvartal landede på 1,3 milliarder kroner (234 millioner dollar) mod 2,3 milliarder dollar i samme kvartal i fjor, mens omsætningen faldt med hele 19 procent i forhold til tredje kvartal.

"Dette er blot den anden gang i de seneste 20 år, at omsætningen for fjerde kvartal er dårligere end omsætningen for tredje kvartal. Sidste gang var i 2000, da omsætningen gik mindre end en procent tilbage," lyder det fra Intel-topchef Paul Otellini.

Han peger på, at grunden til det meget voldsomme fald skal findes i brat faldende efterspørgsel og overkapacitet på markedet, hvilket har ført til prisfald.

Krisen i markedet og den usikkerhed, som den har medført, betyder, at Intel helt afviser at komme med udmeldinger om selskabets forventninger til omsætningen i den kommende tid.

Dog venter Intel, at selskabets brutto-fortjeneste vil falde. Intel har for tiden ingen nye omkostnings-reducerende initiativer på vej, men vil fortsat gennemføre den omstrukturerings-plan, der blev sat i værk i 2006.

Selskabet havde ved udgangen af 2008 84.000 ansatte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S